Na zdjęciu widać fragment Katowic. Wyobraźmy sobie to miejsce za trzy tysiące lat. Bo właśnie datowane na około trzy tysiące lat grodzisko odkryli archeolodzy w Krajowicach (nie mylić z Katowicami :) ), koło Jasła.
Odkrycia dokonali archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Grodzisko mogła zajmować ludność, która przywędrowała tutaj zza południowej strony Karpat. Grodzisko zostało odkryte przypadkowo. Przez wał obronny biegnie leśna droga. W jej pobliżu archeolodzy zauważyli duże ilości przepalonej gliny, tzw. polepy.
"Po jej oczyszczeniu stwierdziliśmy, że są to na pewno pozostałości nasypu ziemnego wykonanego przez człowieka. Po przebadaniu okazało się również, że był to wał prawdopodobnie dwufazowy, czyli po wybudowaniu zniszczony i następnie ponownie odbudowany" – wyjaśnił archeolog i dyrektor krośnieńskiego muzeum Jan Gancarski.
Odkryte przy wale fragmenty ceramiki pozwalają wstępnie datować grodzisko na młodsze okresy epoki brązu; 1300 – 700 lat przed narodzeniem Chrystusa. Jego teren obejmuje obszar ponad jednego hektara.