Gimnazjaliści przeszli w grze miejskiej od lądowiska papieskiego helikoptera po Kaplicówkę. Do wędrówki zaprosili ich koledzy i nauczyciele ze skoczowskiego Gimnazjum nr 2.
Przed rokiem w Skoczowie podobną inicjatywę adresowano do rodzin, które wyruszyły z mapkami przez miasto, wspominając papieską wizytę.
- Tym razem do gry zaprosiliśmy uczniów gimnazjów, którzy mieli okazję poznać wiele szczegółów tamtego wydarzenia, a na każdym punkcie kontrolnym wśród zadań do wykonania było też odczytywanie kolejnych fragmentów homilii wygłoszonej przez papieża na Kaplicówce - mówi Barbara Mendroch, polonistka z Gimnazjum nr 2, która koordynowała przygotowania do tegorocznej gry. - Zależy nam, by poprzez taką edukację przekazać uczniom to, co dla naszego pokolenia jest jeszcze własnym wspomnieniem, ale dla nich już historią.
Uczestnicy gry wędrowali szlakiem wizyty papieża Jana Pawła II w tym mieście 22 maja 1995 r. Wyruszyli ze stadionu, na którym wylądował papieski helikopter, a następnie zwiedzili salę patrona w Szkole Podstawowej nr 3, której patronuje Jan Paweł II.
Potem zajadali papieskie kremówki w cukierni Dusiów, biegali z nartami przez aleję Jana Pawła II, strzelali z łuku. Pod kościołem ewangelickim, gdzie odbyło się ekumeniczne spotkanie, układali na czas puzzle z fotografią z Kaplicówki, a pod samą kaplicą św. Jana Sarkandra i papieskim krzyżem rozwiązywali test wiedzy o Janie Pawle II.
Tu okazało się, że dwie najlepsze drużyny zdobyły identyczną liczbę punktów i potrzebna była dogrywka. Obie drużyny wzięły udział w dodatkowej serii pytań na temat św. Jana Pawła II. Ku zaskoczeniu organizatorów i tę konkurencję oba zespoły zaliczyły z identycznym wynikiem, świetnie odpowiadając nawet na najtrudniejsze pytania.
Komisja podsumowująca punktację podjęła więc jedyną możliwą decyzję: obie drużyny zajmą ex aequo pierwsze miejsce. Te zespoły to reprezentanci Gimnazjum nr 2 w Skoczowie i Gimnazjum w Ochabach. Na trzecim miejscu znaleźli się uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Krystyny Bochenek. Medale najlepszym wręczył i gratulacje złożył Przemysław Żebrok, dyrektor Gimnazjum nr 2.
- Nie było za trudno, za to było ciekawie i wiele się dowiedzieliśmy - podsumowywali zadania reprezentanci Gimnazjum w Pogórzu: Mateusz Rucki i Łukasz Pszczółka. - Na pewno taka gra zmobilizowała młodzież do zaangażowania. Zresztą bardzo chętnie wzięli w niej udział - mówi ich opiekun ks. Grzegorz Pasternak.
To nie była jedyna inicjatywa przygotowująca młodzież ze Skoczowa do 20. rocznicy papieskiej pielgrzymki. W ramach upamiętnienia wizyty papieża w Skoczowie w 1995 roku gimnazjaliści ze Skoczowa zwiedzili w pierwszą rocznicę kanonizacji papieża Polaka Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, a także kościół Ofiarowania NMP, gdzie papież został ochrzczony. Wyszli też na Groń Jana Pawła II.
Odbyły się konkursy plastyczne i literackie, a także projektów na mural. W najbliższy piątek odbędzie się międzyszkolny konkurs papieski. Powstały multimedialne przewodniki po Skoczowie.
Innym ciekawym przedsięwzięciem była akcja "Papieski detektyw". Klasy przygotowywały kroniki przygotowań i przebiegu tamtego pamiętnego dnia, zbierały relacje i wspomnienia, pokazując to wydarzenie za każdym razem z nieco innej perspektywy.
- Tak powstały naprawdę wzruszające świadectwa i czyta się je z dużymi emocjami, zwłaszcza kiedy widać, jak wiele starań młodzi włożyli w to, żeby były piękne. - mówią Katarzyna Chrobok i Katarzyna Czujak, katechetki z Gimnazjum nr 2. - Widać też, że było to w wielu domach pierwsze podjęcie tego tematu, do którego się w codziennych rozmowach nie wracało. Tymczasem rozpoczęte przez uczniów rozmowy przyniosły te niesamowite relacje, a nierzadko rodzice i dziadkowie wydobywali z szuflad przechowywane pieczołowicie pamiątki, wejściówki, zdjęcia... I teraz to będzie ich wspólna historia, wspólna pamięć...