Do Poznania dotarł krzyż Światowych Dni Młodzieży (ŚDM). W niedzielę w Rzymie przekazał go młodym Polakom papież Franciszek. Krzyż oraz ikona Salus Populi Romani będą odwiedzać kolejne polskie diecezje oraz sąsiednie kraje.
Pielgrzymka krzyża po kraju to element przygodowań do ŚDM w 2016 roku w Krakowie. Mszy świętej z okazji rozpoczęcia wędrówki krzyża po kraju przewodniczył w poniedziałek w poznańskiej katedrze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
„Krzyż ten wędrował po Europie, dotarł do obu Ameryk, Azji, Afryki, Australii. Był obecny podczas wszystkich międzynarodowych obchodów Światowych Dni Młodzieży. Od 1994 roku podróżuje przez cały rok po wszystkich diecezjach tego kraju, który organizuje kolejne ŚDM. A pielgrzymka ta stanowi formę duchowego przygotowania danego kraju do przyjęcia Ojca Świętego i młodzieży całego świata. Teraz przyszedł czas na Polaków” – powiedział podczas homilii abp Gądecki.
Do Polski trafił też drugi znak ŚDM - ikona Salus Populi Romani. Peregrynacja krzyża i ikony Matki Bożej po archidiecezji potrwa do 3 maja. W tym czasie znaki ŚDM odwiedzą parafie, kościoły, seminaria, klasztory, ale także szkoły, szpitale i więzienia. Od maja krzyż odwiedzać będzie kolejne polskie diecezje, oraz 10 krajów m.in. Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Słowację i Czechy.
Krzyż Światowych Dni Młodzieży został podarowany młodym przez Jana Pawła II w 1984 roku. Od tego czasu pielgrzymuje po całym świecie. W 2003 r. Jan Paweł II dał młodzieży drugi symbol wiary: ikonę Salus Populi Romani. Jest to kopia świętego obrazu znajdującego się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej.