Koniec ze spaniem do późna – wzdycha 4,8 mln uczniów oraz 660 tys. nauczycieli.
Rozpoczynający się 3 września nowy rok szkolny potrwa do 28 czerwca 2013 r. Spójrzcie, co wydarzy się przez najbliższe 10 miesięcy.
- od 12 do 27 stycznia wypoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego,
- od 19 stycznia do 3 lutego - z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego,
- od 26 stycznia do 10 lutego - z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego,
- od 9 do 24 lutego - z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.
7 maja przeprowadzony będzie egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym; rozpocznie się o godz. 9. Tego samego dnia po południu - o godz. 14 rozpocznie się egzamin z wiedzy o tańcu.
8 maja o godz. 9 będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, a o godz. 14 z historii muzyki.
Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym ma być 10 maja rano o godz. 9. Tego samego dnia po południu o godz. 14 będzie egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym.
Na 9 maja zaplanowano egzamin z języka angielskiego (rano będzie egzamin na poziomie podstawowym, po południu na poziomie rozszerzonym). W przypadku egzaminów z innych języków obcych dwa poziomy także będą przeprowadzane jednego dnia.
Egzamin z języka niemieckiego będzie 21 maja, z języka rosyjskiego - 23 maja, z języka francuskiego - 24 maja, z języka hiszpańskiego - 27 maja, z języka włoskiego - 28 maja, a z języków mniejszości narodowych i języka kaszubskiego - 16 maja.
13 maja rano będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, po południu - z filozofii; 14 maja: rano - z chemii, po południu - z geografii; 17 maja: rano - z biologii, po południu - z historii; 20 maja: rano - z fizyki i astronomii, po południu - z języka łacińskiego i kultury antycznej; 22 maja: rano - z informatyki, po południu z historii sztuki.
Termin egzaminów pisemnych z poszczególnych przedmiotów zdawanych w językach obcych przez abiturientów klas dwujęzycznych wyznaczono na 16 maja.
Szczegółowy kalendarz dotyczący ustnych egzaminów maturalnych ustalają szkolne komisje egzaminacyjne.
Egzamin pisemny potwierdzający kwalifikacje dla absolwentów wszystkich typów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych, którzy ukończą szkołę w czerwcu, przeprowadzony będzie 17 czerwca; egzamin praktyczny dla absolwentów techników i szkół licealnych - w dniach 18-21 czerwca, a praktyczny dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych - od 1 lipca do 9 sierpnia.