20 sierpnia Węgrzy obchodzili święto założenia swojego państwa.
Platforma z kwiatowymi postaciami z filmu Madagaskar przejechała ulicami Deberczyna. W mieście trwa Festiwal Kwiatów z okazji dnia św. Stefana, króla Węgier. Jest to jedno z najważniejszych świąt Węgier.
Król Stefan I został koronowany w 1001 roku. To on przeprowadził ostatecznie chrystianizację swojego państwa i złączył liczne plemiona węgierskie w jeden organizm. Według legendy otrzymał chrzest z rąk św. Wojciecha a imię Stefan dostał na pamiątkę papieża Stefana I. Drugą wersją pochodzenia imienia jest jego greckie znaczenie, co tłumaczy się na ukoronowany. Stefan został koronowany 25 grudnia 1000 roku lub 1 stycznia 1001 roku. Od jego imienia wszystkie ziemie wchodzące w skład historycznego Królestwa Węgier nazywa się Koroną świętego Stefana. Na terenie swojego królestwa starał się umacniać chrześcijaństwo. Aby uniezależnić się od Niemiec założył dwa arcybiskupstwa i osiem biskupstw. Sprowadzał także księży z innych krajów aby nawracali pogańskich mieszkańców. Wydał także dekret w którym na każde 10 wsi nakładał obowiązek wybudowania jednego kościoła. Król Stefan I zmarł w 15 sierpnia 1038 r. i został pochowany w Białogrodzie Stołecznym.
W 1083 r. papież Grzegorz VII kanonizował Stefana I wraz z jego synem Emerykiem. Świety Stefan jest uznawany za patrona Węgier, królów węgierskich, dzieci, które umierają, kamieniarzy oraz murarzy. Jego wspomnienie po licznych zmianach obchodzimy 16 sierpnia, ale w kościele na Węgrzech jest to 20 sierpień. Wtedy jego relikwie zostały przeniesione do Budy i ten dzień był wspomnieniem św Stefana w kalendarzu gregoriańskim.
Ze świętym Stefanem związana jest również Święta Korona. Zgodnie z tradycją papież Sylwester II przesłał na Węgry wspaniałą złotą koronę, jako znak zgody na koronację Stefana. Korona, która do dziś jest symbolem Węgier i była używana do koronacji następnych władców, jest trochę młodsza od tej pierwszej i pochodzi z końca XI wieku. W 1945 roku korona została wywieziona i trafiła do rąk Amerykanów. Była przechowywana aż do 1978 roku w Forcie Knox, kiedy to została zwrócona przez prezydenta Cartera. W 2000 roku uroczyście przeniesiono ją do budynku parlamentu gdzie znajduje się do dzisiaj.