nasze media Mały Gość 12/2024

ps

dodane 13.08.2012 12:30

28 lat dzielił miasto

13 sierpnia 1961 roku ruszyła budowa Muru Berlińskiego, który dzielił niemieckie miasto przez 28 lat.

Dziś już tego muru nie ma. Zburzono go 23 lata temu… Choć nie do końca. Fragment pozostał. Tak ku pamięci. Jeśli kiedyś będziecie na wycieczce w Berlinie, koniecznie więc wybierzcie się na przykład na ulicę Niederkirchnerstraße. Ale to nie ten mur, który widać na zdjęciu. Ten na zdjęciu powstał z worków z piasku, specjalnie z okazji rocznicy budowy prawdziwego muru.

W 1961 r. mur stanął na granicy Berlina Zachodniego (należącego do RFN) i Berlina Wschodniego (należącego do NRD). Aż 152 km umocnień z drutu kolczastego, pustaków, betonu. Po to, żeby zablokować możliwość przedostawania się do Berlina Zachodniego mieszkańcom wschodniej części. Mimo tej przeszkody później wielu jeszcze próbowało uciec na Zachód. I wielu na tej granicy zginęło. Mówi się o 136 „ofiarach muru” ale może być ich o wiele więcej.

Historia tego muru skończyła się 9 listopada 1989 r. Do jego otwarcia, a później zburzenia doprowadziły demonstracje mieszkańców. Upadek muru to był wstęp do zjednoczenia Niemiec, kraju jaki znamy dziś. W 1990 r. takie zjednoczenie stało się faktem.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..