nasze media Mały Gość 1/2025
dodane 17.02.2009 15:57

Pełny brzuch niechętnie studiuje

Rozmowa z o. Leonem Knabitem, benedyktynem z Tyńca

Skąd się to wzięło, że pościmy?

Ojciec Leon Knabit: – Pan Jezus pościł 40 dni i 40 nocy. Chrześcijanie naśladują więc Pana Jezusa.

Ale co to właściwie daje?

– Człowiek, który się dużo modli i pości, opanowuje siebie. Powstrzymuje się najpierw od grzechu obżarstwa, czyli jakiegoś przesytu. Wtedy bardziej panuje nad sobą – nad swoim ciałem. Jednocześnie ma możliwość opanowania szatana. Jezus powiedział, że zły ustępuje przed modlitwą i postem. Kto umie zapanować nad chętką jedzenia, jest człowiekiem wolnym. Kto nie poddaje się pasji obżarstwa, może panować też nad złym duchem – i w sobie, i w innych.

Jak to możliwe, żeby post umożliwiał panowanie nad złym duchem?

– Bo grzech to jest niewola. Szatan skłania do grzechu, wykorzystując naszą słabą naturę. A ona jest słaba, bo grzech pierworodny zaciemnił nasz rozum i osłabił wolę. Żebym sobie z tym jakoś radził, muszę mieć pomoc od Pana Boga. To jest pomoc nadprzyrodzona, czyli łaska. Ja powinienem wspomagać tę łaskę, czyli ze swojej strony robić to, co potrafię. Mówię: „Panie Boże, jestem wolny w stosunku do jedzenia. Jem wtedy, kiedy ja chcę, a niekiedy mi się chce”. Rezygnuję z jakiejś części pokarmu, nie muszę się obżerać. To mi daje poczucie wolności.

Bo dusza odnosi zwycięstwo nad ciałem?

– Ale to nawet dla ciała jest zdrowsze. Jeśli nie je się wszystkiego, na co ma się chęć, umysł jest trzeźwiejszy. Jest takie łacińskie przysłowie „Plenus venter non studet libenter”, czyli że „pełny brzuch niechętnie studiuje”. Jest też powiedzenie: „Nie mam czasu myśleć, bo trawię”. Funkcje trawienne osłabiają działalność umysłową. Jak się człowiek obeżre, chętnie by się położył i nic nie robił.

A czy to jest post, gdy człowiek chce się odchudzić?
>
– Ano właśnie, nawet bez motywacji religijnej pewni ludzie zdają sobie sprawę, że dla ich organizmu lepiej jest, żeby nie jeść bez opanowania. Bo tyją. Mnie się to nie udaje (śmiech). Bardzo często gwiazdy filmowe albo rozmaici sportowcy muszą zrzucać wagę. Ile oni sobie umartwienia zadają, żeby osiągnąć cel przyrodzony, żeby zdobyć wieniec ziemski, zniszczalny. Nam jednak chodzi o niezniszczalny wieniec od Jezusa Chrystusa.

Kiedy należy pościć?

– Zgodnie z prawem Kościoła w piątki nie jemy mięsa, a w dwa dni w roku – Popielec i Wielki Piątek – dorośli jedzą tylko raz do sytości. Ale wszyscy mogą odmówić sobie wielu innych rzeczy.

Czyli post może być nie tylko od jedzenia?

– W niektórych krajach świata nie mówi się o powstrzymaniu się w piątek od mięsa, tylko o uszczupleniu swoich pieniędzy przez datki na ubogich albo o rezygnacji z używek.
Często też dzieci w poście nie jedzą cukierków albo czekolady.

Są osoby, które poszczą bardzo surowo.

– Starsi ludzie pamiętają, że w Wielkim Poście nawet nabiału się nie spożywało. Ze zdumieniem patrzą, co to za post, że tylko w Środę Popielcową i Wielki Piątek je się raz do syta. I w dodatku można jeść wszystko poza mięsem. Mądrzy ludzie mówią, że tamten ostry post, choć trudny, był bardzo Bożym elementem religijnym. A przy okazji było to oczyszczenie organizmu ze wszystkich zbędnych produktów – to ludziom tylko na dobre wychodziło.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..