publikacja 27.07.2006 11:38
Ryś, choć znacznie mniejszy od swych potężnych kuzynów z afrykańskiej sawanny, tropikalnych lasów Azji i stepów Syberii, jest silnym i groźnym drapieżcą. Ważący około dwudziestu kilogramów osobnik potrafi schwytać i zabić znacznie większe od siebie zwierzę, jak jeleń, renifer, a nawet młody łoś.
Kiedyś koty tego gatunku występowały niemal w całej Europie, od Pirenejów po Kaukaz i od gór Skandynawii do Bałkanów. Żyły na całym niemal terytorium Azji, a ich nieco mniejsi pobratymcy - rysie rude w Ameryce, od Kanady do Meksyku.
Dziś te piękne zwierzęta stanowią rzadkość. Wieki zaciekłych polowań i utrata naturalnych siedlisk postawiły rysie w obliczu ostatecznej zagłady.
Rysie, liczące nie więcej niż 500 osobników, żyją w Polsce w dwóch populacjach: w północnowschodniej części kraju i w Karpatach. Na zanikanie tego gatunku wpłynęło przede wszystkim wyniszczenie dużych lasów oraz polowania, zarówno na te zwierzęta, jak i na zające oraz zwierzynę płową-główne źródło pokarmu rysia.
Spokojem i bezpieczeństwem mogą się cieszyć tylko w najbardziej niedostępnych, dzikich i bezludnych rejonach globu, a także w ściśle chronionych parkach narodowych.
Jak nam dobrze.. W takich właśnie miejscach rysie z rozkoszą wygrzewają się w promieniach słońca na nagich występach skalnych czy rozległych polach. Te piękne i drapieżne koty preferują duże, zwarte obszary leśne i krzewiaste. Bez trudu porusza się nie tylko w blasku księżyca, lecz także w kompletnych ciemnościach, bo ma świetny wzrok, węch i słuch. Z odległości 50-60 metrów usłyszy zająca, który obgryza delikatną gałązkę.
Ryś zawdzięcza swój doskonały słuch gęstej sierści po bokach głowy i wystającym z uszu pędzelkom włosów, które skupiają i potęgują najcichsze dźwięki jak czułe anteny. Ich głowa, szersza i krótsza niż u innych kotów, sprawia, że wydają się płochliwe i delikatne. Ich charekterystyczny kikutowaty ogon z czarnym końcem ma jakieś 10 cm
Ryś nie potrafi ryczeć jak lew albo tygrys - furczy, mruczy albo miauczy tak jak kot domowy. Za to wielkością ryś niewiele ustępuje dużym, drapieżnym kotom-dorosły osobnik osiąga 150 cm długości.
Rysie, jak koty domowe, lubią pieszczoty, ale udają, że nic je to nie obchodzi.
Ryś (Lynx lynx)