Nowe Okna Życia dla porzucanych dzieci

kai/p

publikacja 24.03.2009 09:04


25 marca - w Dzień Świętości Życia powstaną nowe Okna Życia - miejsca, gdzie matki mogą bezpiecznie zostawić nowo narodzone dzieci, zachowując anonimowość. Okna Życia działają już w Krakowie, Warszawie, Częstochowie i Tarnowie.

Idea powstawania kolejnych Okien Życia jest taka, aby kobiety, które nie mają możliwości zaopiekowania się swoim nowo narodzonym dzieckiem, pozbawione są wsparcia bliskich, pieniędzy lub są w sytuacji braku wiary, że potrafią być matkami – mogą zostawić dziecko, które zostanie przekazane do adopcji.

W archidiecezji katowickiej powstaną dwa Okna Życia. W Katowicach-Bogucicach Okno Życia powstaje przy Domu Prowincjalnym Sióstr św. Jadwigi, natomiast w Piekarach Śląskich-Dąbrówce Wielkiej - u sióstr boromeuszek. Uroczystego poświęcenia Okien dokona metropolita katowicki abp Damian Zimoń.

Poznańskie Okno Życia będzie działało w Domu Dziecka przy ul. Swoboda. W jego powstanie zaangażowały się Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz władze miasta. O jego otwarcie zabiegała przełożona Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, siostra Mariola Kaufmann.

W Rzeszowie Okno Życia powstanie pod patronatem Caritas przy Domu Samotnej Matki, prowadzonym przez sercanki, które na co dzień pomagają samotnym matkom.

Również w Kielcach, przy domu sióstr nazaretanek przy Placu Najświętszej Maryi Panny 1, obok siedziby Caritas Diecezji Kieleckiej powstanie Okno Życia.

Oknem Życia w Zielonej Górze zaopiekują się siostry elżbietanki. Jego uroczystego otwarcia 24 marca, w Narodowy Dzień Życia, dokona bp zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt. W niedalekiej przyszłości Okno powstanie także w Gorzowie Wielkopolskim.

W Bielsku-Białej Lipniku uroczystego poświęcenia i otwarcia Okna Życia przy Diecezjalnym Domu Matki i Dziecka dokona bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz bielsko-żywiecki.

Z kolei w Płocku Okno Życia będzie działać na terenie sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku 14. Znajduje się przy nim dom Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które zaopiekują się Oknem usytuowanym w jednym z pomieszczeń dolnej kondygnacji kamienicy.

W diecezji tarnowskiej Okna Życia będą działać w Tarnowie w siedzibie zgromadzenia sióstr józefitek przy ul. Mościckiego i w Nowym Sączu u sióstr felicjanek przy ul. Długosza. W Tarnowie Okno ma zostało otwarte już 19 marca we wspomnienie św. Józefa, a w Nowym Sączu nastąpi to 25 marca.

Poświęcenia i otwarcia Okna Życia przy Domu Św. Faustyny „Pomocna Dłoń” Caritas Diecezji Ełckiej dokona bp ełcki Jerzy Mazur.

Do otwarcia Okien Życia przygotowują się ponadto także Caritas w Białymstoku, Bydgoszczy, Gliwicach, Kaliszu, Radomiu, Sandomierzu, Szczecinie i Wrocławiu. Okno zamierza otworzyć także greckokatolicka diecezja wrocławsko-gdańska.

Okno Życia to specjalne miejsce z ogrzewaniem i wentylacją. Wewnątrz okna jest miejsce na pozostawienie niemowlęcia. Po otwarciu okna uruchamia się alarm, który wzywa mieszkające w domu siostry. Matka pozostawiająca dziecko zachowuje anonimowość i nie jest poszukiwana przez sąd. Natomiast dziecko bezzwłocznie trafia do szpitala na oddział noworodków, gdzie przechodzi badania, a o jego dalszym losie decydują sąd i ośrodki adopcyjne.

Zostawione w Oknach Życia dzieci dość szybko trafiają do rodzin adopcyjnych. Tak stało z dziesięciorgiem już dzieci, które pozostawiono w Oknie Życia w Krakowie. Tylko w przypadku dwóch pierwszych dziewczynek procedura adopcji trwała kilka miesięcy. Powód był prosty: tamtejsze okno było pierwszym w Polsce - pionierska sytuacja wymagała wielu ustaleń i wypracowania nowych sposobów postępowania, jak najbardziej korzystnych dla dziecka. Kolejne dzieci, oprócz jednej dziewczynki, bezpośrednio ze szpitala, gdzie poddane zostały badaniom, trafiły do rodzin adopcyjnych.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona