Nie wiemy, jak naprawdę nazywali się rodzice Najświętszej Maryi Panny.
Ewangelie na ten temat milczą, jedyne wiadomości czerpiemy z apokryfów: Ewangelii Jakuba, Ewangelii Pseudo-Mateusza i Księgi Narodzenia Maryi.
Jednak ponieważ czcimy w Kościele rodziców Maryi, przyjęliśmy imiona wymienione przez te pisma.
Nie wiemy też nic o życiu św. Anny i św. Joachima.
Święta Anna była matką Najświętszej Maryi Panny. Podobno pochodziła z Betlejem, została matką w późnym wieku, kiedy to modlitwami uprosiła sobie macierzyństwo, a Maryję, gdy miała 3 lata, oddano na wychowanie do świątyni. Nic więcej o niej nie wiemy.
Kult św. Anny rozwinął się na Wschodzie ok. IV wieku. Pierwszy klasztor ku czci św. Anny powstał na Zachodzie w 701 roku we Floriac koło Rouen. Tam miały się znajdować relikwie św. Anny, przeniesione ze Wschodu. Obecnie w skarbcu katedry św. Wawrzyńca w Genui pokazują relikwię ręki św. Anny, ale są duże zastrzeżenia co do jej autentyczności.
Wspomnienie św. Anny na Zachodzie obchodzimy 26 lipca, a na Wschodzie 25 lipca.
Imię Anna pochodzi z hebrajskiego hanna, co znaczy "łaska".
Św. Anna jest patronką Florencji, Innsbrucku i Neapolu, także szczęśliwego małżeństwa i szczęśliwego dzieciństwa, szczęśliwego porodu, matek, wdów, gospodyń domowych, robotnic, pomocnic domowych, górników, tkaczy, tokarzy, stolarzy artystycznych, młynarzy, kramarzy, żeglarzy, krawców, koronkarzy, służących; jest wzywana w modlitwie o deszcz, o poprawę pogody, o znalezienie rzeczy zgubionych.
Św. Joachim podobno pochodził z zamożnej rodziny z Galilei. Kiedy długo nie mógł doczekać się potomka, 40-dniowym postem na pustyni i modlitwą ubłagał Boga o miłosierdzie. Maryja jako 3-letnie dziecko miała zostać oddana na wychowanie do świątyni. Joachim podobno osierocił ją wcześnie.
Kult św. Joachima na Wschodzie istniał już w IV/V wieku. Święto ku czci rodziców Maryi na Zachodzie wprowadzono dość późno, bo dopiero w X wieku. Przez jakiś czas święta Anny i Joachima były obchodzone oddzielnie – Joachima 16 sierpnia. Ostatnia reforma kalendarza (1969r.) przywróciła je z powrotem na jeden dzień.
Relikwie św. Joachima zaginęły. Relikwia głowy św. Joachima, która znajduje się w jednym z kościołów w Kolonii, jest z całą pewnością nieautentyczna.
Imię Joachim, z hebrajskiego Jehojaqim, oznacza "Bóg da umocnienie" lub, jak podają inne źródła, "przygotowanie Panu".
Św. Joachim jest patronem par małżeńskich, ojców, dziadków, stolarzy i sprzedawców lnu.