nasze media Mały Gość 12/2024
dodane 30.04.2010 10:41

NABOŻEŃSTWA MAJOWE 2010

Litania Loretańska
Komplementy dla Najpiękniejszej

Wieża z kości słoniowej? Dom złoty?
Niektóre wezwania z Litanii Loretańskiej od dziecka mnie zadziwiały.
Dlaczego Maryję nazywamy wieżą lub domem?
O co tu właściwie chodzi?


Jak się kogoś bardzo lubi lub kocha, to zwraca się do niego inaczej niż do innych. Rodzice rzadko mówią do swoich małych dzieci pełnym imieniem. Na przykład: Wojciechu. Powiedzą raczej: Wojtusiu, Wojteczku, albo wymyślą zupełnie inne określenie, które tylko oni rozumieją. Do kochanej osoby mówimy bardziej czule, bardziej osobiście niż do innych. Chcemy podkreślić, że ten ktoś jest dla nas wyjątkowy, że zależy nam na nim. Często w tych określeniach nawiązujemy do charakterystycznych cech danej osoby, do wydarzeń z jej życia albo do wspólnych przeżyć. A jeśli czegoś chcemy od kogoś, to z pewnością posłużymy się
serdeczniejszym słowem.
Posłuchajcie na przykład, jak mówią do siebie zakochani: Misiu, Słoneczko, Koteczku, Perełko, Skarbie, Moja Piękna/y itd. Układa się z tego cała litania. No właśnie, litania.
Litania Loretańska powstała właśnie tak. To zbiór takich czułych słów, które kierujemy do Matki Najświętszej. Modląc się do Niej, czcimy Ją, podziwiamy jej życie, adorujemy w Niej Boga, który tak cudownie w życiu Maryi był obecny. Prosimy także Matkę Jezusa, by wypraszała nam różne łaski, powierzamy się jej opiece.
Wezwania litanii nawiązują do Jej życia i do tego, co wyróżnia ją spośród wszystkich ludzi. Litania to zbiór komplementów, które zwracają uwagę na piękno Maryi.
Maryja była piękna pod każdym względem, a w litanii chodzi o zaakcentowanie piękna jej duszy. Największymi skarbami jej serca były wiara, zaufanie do Boga, miłość do jedynego Syna.
Litania Loretańska jest zbiorem tytułów, które pochodzą z różnych starożytnych hymnów i dawnych modlitw do Maryi. Część z tych wezwań nawiązuje do tekstów z Pisma św., które zostały skojarzone z wiarą Maryi. Przypatrzmy się kilku litanijnym określeniom, które mogą brzmieć dla nas nieco dziwnie, ale kryją ważną treść.

Ks. Tomasz Jaklewicz

Więcej o wezwaniach litanii w najbliższym Małym Gościu


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..