Założycielka II zakonu franciszkańskiego, patronka malarzy, radia i telewizji
Nazywała siebie „roślinką” pielęgnowaną przez św. Franciszka. Podobnie jak on pochodziła z Asyżu i wychowała się w dobrej, szanowanej rodzinie. Podziwiała sposób życia Franciszka. Kiedy skończyła osiemnaście lat, trzeba było decydować o zamążpójściu. Ale ona chciała żyć jak Franciszek i jego bracia. Późnym wieczorem, w Niedzielę Palmową w Porcjunkuli – niewielkim kościółku Matki Bożej Anielskiej w Asyżu – w obecności Franciszka ścięto jej włosy i ubrano w habit. To był początek drugiego zakonu franciszkańskiego, zwanego w tamtym czasie Ubogimi Paniami. Dziś zakonnice, którym początek dała szlachcianka Klara Offreduccio z Asyżu, zwane są klaryskami.
Klara i jej pierwsze towarzyszki zamieszkały w klasztorze przy kościele św. Damiana. Niedługo potem do Klary dołączyły jej siostry: Agnieszka i Beatrice oraz jej mama Ortolana. Przyszły też przyjaciółki: Bona, Pacyfika, Benvenuta, Massariola i inne. Franciszek napisał dla sióstr pierwszą regułę „Sposób życia” i obiecał opiekę.
Klara bardzo często adorowała Najświętszy Sakrament i dlatego przeważnie przedstawia się ją z monstrancją w ręku.
Jeszcze za życia Klary Salomea, siostra Bolesława Wstydliwego, sprowadziła klaryski do Polski, do Zawichostu nad Wisłą w dzisiejszym województwie świętokrzyskim.