Malarz, powstaniec, założyciel albertynów i albertynek
Adam Bernard Hilary był najstarszym dzieckiem Chmielowskich. Gdy w dzieciństwie zachorował, mama obiecała, że jeśli syn wyzdrowieje, to przed cudownym Chrystusem w Mogile pod Krakowem oblecze go w habit franciszkański. Adam jako student Szkoły Rolniczo-Leśnej w Puławach brał udział w powstaniu styczniowym, w którym ciężko ranny, stracił nogę. Po wyjściu z niewoli nie wrócił już do Puław.
Najpierw w Paryżu zaczął studiować malarstwo, potem w Warszawie, w klasie rysunkowej, a następnie w Monachium studiował na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Adam wciąż szukał drogi. Komu służyć? Bogu czy sztuce?
Na Podolu, gdzie mieszkał jego brat, poznał tercjarzy św. Franciszka. Postanowił wrócić do Krakowa. Tam mógł malować i opiekować się bezdomnymi. W habicie III Zakonu św. Franciszka i po ślubach zakonnych, jako brat Albert, Chmielowski dał początek Zgromadzeniu Braci Albertynów. Przeprowadził się na Kazimierz do tzw. Ogrzewalni i tam żył wśród najuboższych ludzi Krakowa. Któregoś dnia podczas porządków znalazł pierwotną regułę św. Franciszka. Już wiedział. Chciał być ubogi jak Jezus, jak św. Franciszek. To jemu Jan Paweł II poświęcił utwór zatytułowany „Brat naszego Boga”.