Na świecie żyje siedem gatunków niedźwiedzi. Tylko jeden z nich - północnoamerykański niedźwiedź czarny dobrze się rozmnaża i nic mu nie zagraża. Niedźwiedzie: andyjski, himalajski, malajski i wargacz są gatunkami wymierającymi, a brunatny i polarny należą do gatunków zagrożonych wyginięciem.
Grizzly ( zwany szarym) to podgatunek niedźwiedzia brunatnego. Żyje w niedostępnych górach i gęstych lasach na Alasce, w Kanadzie, na Kamczatce i w kilku parkach narodowych Stanów Zjednoczonych. Sto lat temu w Ameryce Północnej żyło 80-100 tys. grizzly, dziś tylko niecałe 6 tysięcy. Powodem tak znacznego spadku liczebności są: utrata siedlisk, legalne i nielegalne zabijanie i nieporozumienia z człowiekiem. Głodne niedźwiedzie podchodzą pod ludzkie osiedla, by spenetrować śmietniki, sady. Gdy przestają się bać ludzi stają się niebezpieczne i często kończą z kulą w sercu. Trudne jest również wyeliminowanie kłusownictwa, skora za woreczek żółciowy niedźwiedzia można uzyskać sumę 50 tysięcy dolarów.
Niedźwiedź brunatny w Polsce występuje nielicznie w Tatrach i Bieszczadach, a w niektórych latach pojawia się również w Beskidach. Jest pod ścisłą ochroną.