Chełmno
Takim określeniem, strona internetowa zachęca, by zajrzeć do Chełmna. A warto, bo Chełmno to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Położone 40 kilometrów na północ od Torunia do tej pory zachowało średniowieczną zabudowę. Miasto opasują mury obronne z XII wieku z 23 basztami i jedną bramą, zwaną Grudziądzką. Aby obejść mury miasta, trzeba pokonać ponad 2 kilometry.
Prawo miejskie, które Chełmno otrzymało w XIII wieku, nazwano „prawem chełmińskim”, bo stało się ono wzorcem dla setek miast powstających wtedy w Prusach i w Polsce. Określono w nim na przykład zasady wytyczania ulic i placów miejskich. Podstawową miarą stał się pręt chełmiński długości 4,35 m. Pręt dzielił się na łokcie i stopy, a 10 prętów dawało 1 sznur. Ulice Chełmna były szerokie na 2,5 pręta. Wzorzec średniowiecznej miary – żelazny gruby pręt – można dziś oglądać we wnęce jednej ze ścian chełmińskiego ratusza.
To urocze miasto wzniesione nad brzegiem Wisły znane jest też w najnowszej historii jako miasto zakochanych. Może dlatego, że w chełmińskiej farze przechowywane są relikwie św. Walentego. Z farą związana jest też ciekawa legenda. Według niej, kiedy przedłużała się budowa drugiej wieży, robotnicy bojąc się, że nie zdążą w terminie, postanowili pracować również w niedziele. Któregoś dnia trzasnął piorun i uderzył w niemal ukończoną drugą wieżę kościoła. Mimo prób, do dziś nie udało się dokończyć budowy drugiej wieży kościoła farnego.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.