Żeby pięknie tańczyć, trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Jeśli do ćwiczeń dodamy wzory, których uczymy się na pamięć w szkole, wtedy sala taneczna zamienia się w prawdziwe laboratorium fizyczne.
Dlaczego tancerze wykonujący niewiarygodne obroty, podskoki i unoszący swoje partnerki nie upadają? Dlaczego kręcą się tak szybko na jednej nodze? Czyżby nie dotyczyły ich ani zasady grawitacji, ani inne prawa fizyki? Aby odpowiedzieć na te pytania, wystarczy otworzyć... podręcznik do fizyki i zrobić powtórkę z mechaniki Newtona.
Jak utrzymać równowagę
RYS. 1. To figura tańca klasycznego o nazwie „arabesque”. Tancerz stoi na jednej nodze, drugą unosi wysoko do tyłu. Aby utrzymać równowagę, musi odpowiednio ułożyć ręce i tułów. Na każde ciało działają trzy siły zewnętrzne: ciężkości, reakcji podłoża i tarcia. Środek ciężkości to punkt, w którym przyłożona jest wypadkowa sił ciężkości poszczególnych elementów danego ciała. U człowieka znajduje się on w okolicy bioder. Każda bryła sztywna pozostaje nieruchoma tylko wtedy, gdy równoważą się działające na nią siły i momenty sił.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.