30 obrazków przedstawiających wizerunki Matki Bożej z polskich sanktuariów maryjnych na mapie Polski.
W 1644 r. właścicielka Ślemienia, Katarzyna z Komorowskich Grudzińska, darowała do kościoła rychwałdzkiego obraz Matki Bożej, który początkowo umieszczono w bocznym ołtarzu. Biskup krakowski Mikołaj Oborski dekretem ogłosił obraz jako cudowny i polecił szerzyć jego kult. 22 października 1678 r. obraz przeniesiono do głównego ołtarza.
W połowie XVIII w. wybudowano w Rychwałdzie nowy murowany kościół w stylu barokowym, który konsekrował biskup Franciszek Potkański 2 lipca 1756 r. W tym samym dniu przeniesiono obraz Matki Bożej do nowego kościoła i umieszczono go również w głównym ołtarzu. W uroczystość Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny 1817 r. duchowieństwo dekanatu żywieckiego założyło korony na obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej.
W pierwszej połowie XX w. przeprowadzono gruntowną odnowę świątyni, a w r. 1930 Paweł Palka z Łukowa na Podlasiu, wykonał istniejącą do dziś polichromię.
Od 1946 roku, na prośbę kard. Sapiehy, kustoszami sanktuarium zostają Ojcowie Franciszkanie z krakowskiej prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię. 11 lutego 1947 r. został w Rychwałdzie erygowany klasztor.
Wielowiekowy kult Matki Bożej Rychwałdzkiej został uwieńczony 18 lipca 1965 r., gdy obraz ukoronowano papieskimi koronami.