nasze media Mały Gość 12/2024

KAI

dodane 25.08.2011 09:33

Sanktuarium produkuje prąd


Jaworznickie sanktuarium wykorzystuje energię słoneczną do produkcji prądu i ogrzewania. W okresie letnim produkcja energii w bezchmurny dzień to około 300 - 400 kWh na dobę. Dzięki temu sprzedaje prąd do sieci.

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym produkuje prąd jako pierwsze w diecezji sosnowieckiej. Od kilku tygodni działa tam instalacja fotowoltaiczna.

W Polsce tego typu instalacje, zamieniające promieniowanie słoneczne na prąd, to nadal wielka rzadkość ze względu na duże koszty budowy oraz małą wiedzę na ich temat.

Na razie w kraju funkcjonują zaledwie cztery zarejestrowane fotowoltaiki. Jaworznicka jest w tej chwili największa. Do budowy instalacji wykorzystano moduły fotowoltaiczne o wysokiej sprawności, sięgającej ok. 14,8%. To właśnie dzięki nim promieniowanie słoneczne przekształcane jest na energię elektryczną. Napięcie stałe występujące na zaciskach modułów jest przekształcane na napięcie przemienne 230V, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie produkowanej energii do zasilania odbiorników, np. oświetlenia czy ogrzewania obiektu. W okresie letnim. kiedy produkcja energii jest wyższa od zapotrzebowania obiektu, nadmiar jest sprzedawany do sieci energetycznej – wyjaśnia pomysłodawca instalacji, Marian Błaszkiewicz.
« 1 »