Od 10 lat katolicka zakonnica s. Walentyna Nowakowska ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów propaguje w Rosji zachodniochrześcijańską muzykę sakralną.
Stoi ona na czele założonej w tym celu Dobroczynnej Fundacji „Sztuka Dobra” (De Boni Arte). Obecnie dobiega końca sezon koncertów, organizowanych przez tę instytucję, które od roku 2000 odbywają się co środę w moskiewskiej katedrze katolickiej Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ciesząc się dużą popularnością. W ciągu roku przychodziło na nie średnio około 30 tys. melomanów.
Pasją artystyczną s. Walentyny – obecnie przełożonej delegatury swego zgromadzenia pw. Matki Bożej Ostrobramskiej dla Rosji i Białorusi oraz muzykologa z wykształcenia – jest zachodnioeuropejska muzyka religijna, szczególnie chorał gregoriański. A ponieważ w Rosji nie prowadzono zajęć na ten temat, dlatego w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku kontynuowała studia w tym zakresie na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kard. S. Wyszyńskiego) w Warszawie. Po powrocie do Moskwy (od 1991 pracowała w Baranowiczach na Białorusi) w 1997 r. zorganizowała pierwsze koncerty zachodniej muzyki religijnej w kościele św. Ludwika.
Wiele uwagi s. Walentyna poświęca kształceniu i propagowaniu kultury muzycznej. Początkowo były to nieregularne warsztaty muzyczne prowadzone przez pedagogów i organistów z zagranicy. Utworzona w 2002 kapela „De boni arte” skupiła młodych muzyków, miłośników zachodniej muzyki religijnej. Innym zrealizowanym projektem Fundacji były rozpoczęte w 2007 festiwale - konkursy młodych organistów i kompozytorów „Soli Deo Gloria”. W 2009 rozpoczął się specjalistyczny kurs „Zachodniej Muzyki Kościelnej”, prowadzony przez czołowych, światowej sławy specjalistów od chorału gregoriańskiego z Papieskiego Instytutu Kultury w Rzymie, Uniwersytetu Sztuki w Grazu, Konserwatorium w Dijon i UKSW w Warszawie. Kurs ten uzupełnia brakujące specjalizacje na wyższych uczelniach muzycznych w Rosji, np. z zakresu chorału gregoriańskiego czy religijnej muzyki średniowiecza. Stanowią one fundament europejskiej kultury muzycznej – podkreśla zakonnica.