Z najnowszego spisu tygrysów w Indiach wynika, że wzrosła liczba osobników tego zagrożonego gatunku. Ekolodzy policzyli, że w całym kraju na wolności żyje co najmniej 1706 tych wielkich kotów, około 300 więcej niż przed czterema laty.
Minister środowiska Jairam Ramesh wyraził w poniedziałek zadowolenie z powiększania się populacji tygrysów; wezwał jednocześnie do dalszych wysiłków na rzecz ochrony tego gatunku.
Tygrysy liczono przy pomocy ukrytych kamer i testów DNA w 19 indyjskich stanach, gdzie te zwierzęta występują na wolności.
W ciągu stulecia liczba tygrysów w Indiach zmalała z około 40 tysięcy do zaledwie 1706, których doliczono się w ostatnim spisie powszechnym.
W staraniach o ocalenie malejącej światowej populacji tygrysów, która skurczyła się do zaledwie kilku tysięcy, Indie odgrywają główną rolę. Zdaniem ekspertów w ciągu 20 lat tygrysy mogą na wolności stać się gatunkiem całkowicie wymarłym. Zagraża im utrata naturalnych siedlisk, a także kłusownicy, dostarczający tygrysich specyfików cenionych w orientalnej medycynie.
Medykamenty sporządzane z tygrysów osiągają wysokie ceny i kłusownicy często za opłatą korzystają z pomocy wieśniaków, którzy z kolei wycinają dżunglę, aby pozyskać ziemię uprawną.
Tygrysie specyfiki sporządza się m.in. z wąsów, oczu i kości zwierzęcia. Tradycyjnie tygrysie skóry również mają wysoką wartość handlową na nielegalnym rynku.
«
‹
1
›
»