"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci pozostanie na razie w Warszawie - poinformował we wtorek prezes Fundacji Książąt Czartoryskich Adam Zamoyski. Do Krakowa obraz wróci najprawdopodobniej dopiero za rok.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej ujawniono, że do zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich wpłynęła prośba o wypożyczenie "Damy" na rozpoczynającą się w maju w Madrycie wystawę "Złote czasy Rzeczypospolitej". W zamian do Krakowa miałby przyjechać dzieła m.in. El Greco, Goi, Tintoretta, Tycjana. "Decyzji w tej sprawie na razie nie ma" - mówił Zamoyski.
Jesienią "Dama z gronostajem", jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach, ma być wypożyczony na monograficzną wystawę Leonarda da Vinci w Londynie. Fundacja Książąt Czartoryskich - właściciel dzieła - mimo starań nie dostała zgody na wyjazd dzieła do Berlina, gdzie od sierpnia planowana jest prezentacja portretu renesansowego.
"Minister Piotr Żuchowski, generalny konserwator zabytków wydał dla nas zupełnie niezrozumiałą decyzję. Pozwolił obrazowi pojechać do Londynu, a nie na wystawę do Berlina po drodze" - mówił we wtorek Adam Zamoyski.
Zwrócił uwagę, że zgodnie z prawem konserwator daje zezwolenie na czasowy wywóz z Polski dzieł powstałych przed 1945 r. po upewnieniu się, że obiekt wróci do kraju i że nie zostanie uszkodzony przez nieodpowiedni transport czy warunki przechowywania. "Tymczasem w wypadku wypożyczeń +Damy z gronostajem+ nasze decyzje - wyważone i podejmowane bardzo ostrożnie w konsultacji z muzealnikami i historykami sztuki - są ponownie rozpatrywane pod kątem merytorycznym, a nie pod kątem konserwatorskim przez konserwatora wojewódzkiego i generalnego" - mówił Zamoyski.
Zapewniał, że obraz jest w doskonałym stanie, a jego wyjazd do Berlina i Londynu przyniesie ogromne korzyści m.in. historykom sztuki, którzy będą mogli na miejscu porównać go z innymi dziełami i sprawi, że do Krakowa w przyszłości będą ściągać tłumy, by zobaczyć to najlepsze dzieło da Vinci.
"Dama z gronostajem" jest jednym z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach i jedynym obrazem Leonarda da Vinci w Polsce. Została namalowana na desce, w latach 1483-90 w Mediolanie. Przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy. W 1800 r. zakupił obraz książę Adam Jerzy Czartoryski i podarował matce - Izabeli Czartoryskiej.
«
‹
1
›
»