Kilkunastu naukowców z całej Polski dyskutowało w weekend w Toruniu o fenomenie grupy muzycznej "Depeche Mode". Cieszącą się ogromnym zainteresowaniem sesję zorganizowano z okazji Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
"Koncerty grupy za każdym razem gromadziły komplety publiczności, a Depeche Mode to nie jest już zespół, tylko zjawisko kulturowe: nie tylko muzyka, ale sposób bycia. Przy tym jest to zespół i zjawisko łączące pokolenia - na imprezy +depeszowskie+ w Toruniu przychodzą ludzie od 20. do 50. roku życia, wiec to pokazuje skalę tego zjawiska" - podkreślił Marcin Jurzysta, współorganizator sesji naukowej.
Jego zdaniem, magnesem wciąż przyciągającym nowych fanów do zespołu jest "harmonia między tekstem a muzyką".
"Teksty dotyczą +bycia w świecie+, kondycji człowieka świecie, mówiąc najogólniej. Poruszają kwestie patrzenia na Boga, na religię, na relacje międzyludzkie, pojawiają się stałe motywy: miłość, miłość odrzucona, miłość trudna, samotność, izolacja; pojawia się wiele wątków dotyczących uzależnień - spektrum tematów jest bardzo szerokie" - dodał Jurzysta.
Organizatorzy zaznaczają, że Depeche Mode to jeden z nielicznych popularnych zespołów, które przed 1989 rokiem nie były w Polsce cenzurowane.
Zespół "Depeche Mode", zaliczany do kręgu elektronicznego popu, powstał w 1980 roku w Basildon (Wielka Brytania). Nazwa została zainspirowana francuskim magazynem mody. Z pierwszego składu zespołu występuje wciąż trzech muzyków: Andrew Fletcher, David Gahan i Martin Lee Gore. Grupa gościła w Polsce w 1985, 2001, 2006 i 2010 roku.
«
‹
1
›
»