nasze media Mały Gość 12/2024

KAI/p

dodane 09.12.2010 12:09

Apel Jasnogórski ma 57 lat


57 lat temu na Jasnej Górze rozpoczęto odmawiać codzienną modlitwę Polaków – wieczorny Apel. W 1953 roku o godzinie 21. zaledwie kilka osób zgromadziło się w Kaplicy Matki Bożej, by prosić o uwolnienie internowanego prymasa Stefana Wyszyńskiego i za Ojczyznę. Dziś Apel Jasnogórski gromadzi miliony Polaków w kraju i zagranicą.

Modlitwa Apelu posiada swoją historię, ale najważniejszą częścią jest fakt aresztowania Prymasa Tysiąclecia – kard. Stefana Wyszyńskiego. Wtedy to właśnie rozpoczęto na Jasnej Górze intensywne modlitwy o jego uwolnienie. 8 grudnia 1953 r. wprowadzono codzienny Apel w intencji Kościoła w Polsce, doświadczającego prześladowań ze strony władz systemu totalitarnego.

Apel Jasnogórski składa się ze śpiewu Bogurodzica; antyfony apelowej: „Maryjo Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”; refleksji religijnej; spontanicznych modlitw w intencji aktualnych potrzeb Narodu i Kościoła, a także zgromadzonych pielgrzymów; tajemnicy różańca i „Pod Twoją obronę.

Zgodnie z życzeniem i prośbą ostatnich papieży – począwszy od Jana XXIII – dołącza się Zdrowaś Maryjo w intencji Ojca Świętego. Na zakończenie błogosławieństwa udziela biskup lub kapłan przewodniczący Apelowi. Pieśń maryjna stanowi zwieńczenie nabożeństwa.
« 1 »