nasze media Mały Gość 12/2024

PAP/a

dodane 15.09.2010 11:19

Gra planszowa "Chłopska Szkoła Biznesu"


Małopolski Instytut Kultury wydał grę planszową "Chłopska Szkoła Biznesu". Gra, inspirowana rozwojem przedsiębiorczości w XVIII w. w Andrychowie, ma pomóc młodym ludziom w zrozumieniu współczesnych mechanizmów gospodarczych.

Gracze wcielają się w tkaczy, kowali lub piekarzy. Produkują towary, którymi handlują z innymi na jarmarku, i gromadzą towary oraz kapitał potrzebny na wyprawy handlowe.

Plansza to mapa Europy z miastami, do których w XVIII w. docierały transporty z lnianymi płótnami produkowanymi w Andrychowie. Gracze mogą wybrać wyprawy krótsze do: Krakowa, Warszawy lub Lwowa, dalsze do Hamburga, Lubeki i Amsterdamu lub ryzykowane, ale przynoszące większe zyski do Stambułu, Moskwy lub Barcelony.

W grze może uczestniczyć od 12 do 30 osób. Każda z nich na starcie dostaje pulę "złotych górskich" i pulę czasu. Gracze mają za zadanie wyprodukować to, co potrafią, i zdobyć odpowiednią liczbę wozów, chlebów i płócien potrzebnych na wyprawę handlową do wybranego miejsca.

Grać można na poziomie podstawowym lub zaawansowanym. Ze względu na liczbę uczestników większość działań toczy się poza planszą - gracze wcielający się w rzemieślników negocjują ze sobą, zawierają spółki itp. Nad przebiegiem rozgrywki czuwa opiekun - np. nauczyciel pełniący funkcję bankiera, który przyjmuje od uczestników karty czasu i towarów i rozlicza wpływy z wypraw.

Rozgrywka kończy się, gdy jej uczestnicy nie mają już kart czasu, pieniędzy ani towarów. Wygrywa ten, komu uda się zgromadzić największy majątek.

Podczas tej gry panuje straszny gwar. Gracze negocjują, uczą się podejmowania decyzji, planowania wydatków i dochodów. Dla nauczycieli gra może być punktem wyjścia do zajęć poświęconych przedsiębiorczości" - zaznaczył Wacięga.
« 1 »