Liczne pamiątki, fotografie, dokumenty związane z działalnością wybranych placówek oświatowych w XIX i XX wieku zgromadzono na wystawie "Z dziejów szkół kieleckich", która w piątek zostanie otwarta w Muzeum Historii Kielc.
Na wystawie przywołano historię istniejących placówek, których tradycja sięga XIX wieku oraz tych szkół, które już nie funkcjonują. Zwiedzający poznają np. dzieje I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, które nawiązuje w tradycji do Szkoły Wyższej Realnej i obchodzi w tym roku jubileusz 285-lecia, a także historię nieistniejącego już Gimnazjum Żeńskiego im. bł. Kingi.
Do najciekawszych eksponatów należą stare drewniane ławki, zeszyty, książki, pamiętniki uczennic z lat 20. XX wieku oraz dokumenty z archiwów szkolnych. Zgromadzono także fotografie dawnych uczniów i nauczycieli.
Kurator wystawy Iwona Parcheta powiedziała PAP, że do tworzenia ekspozycji włączyły się szkoły, które przekazały stare wyposażenie, dokumenty i książki. Część eksponatów pochodzi z Archiwum Państwowego.
Są także eksponaty z archiwów prywatnych. Krystyna Bieńkowska przekazała na wystawę pamiętnik swojej ciotki - uczennicy pensji Emilii Znojkiewiczowej z wpisami koleżanek oraz notesik krewnego - profesora Szkoły Wyższej Realnej, w którym wpisywał on oceny swoich uczniów - przeważały dwójki i trójki.
Na wystawie są też eksponaty z Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach, m.in. świadectwo szkolne przyszłego pisarza, prośba jego matki o przyjęcie syna do szkoły i kopia mundurka.
Wystawa będzie czynna do 15 grudnia.
«
‹
1
›
»