Coraz więcej turystów korzysta w Chęcinach z niedawno otwartej trasy zwanej Ścieżką Mnicha. Trasa jest chętnie odwiedzana w niedzielę – można przy niej uczestniczyć we Mszy św.
„Zakonnicy, zakonnice, mniszki, kapłani i ich działalność – to ważny element historii naszego miasta, stąd pomysł na nazwanie ścieżki” – wyjaśnia burmistrz Chęcin. Tytułowy Mnich, który czuwa nad szlakiem, to kamienna postać w mnisim habicie z kapturem.
Początek szlaku znajduje się przy klasztorze franciszkanów. Po zwiedzeniu klasztoru z kościołem z czasów Jana Kazimierza, trasa poprowadzi ku klasztorowi sióstr bernardynek św. Marii Magdaleny z XVII wieku, następnie tzw. „skrótem Mnicha” (między ulicami Małogoską i Jędrzejowską) turyści udają się do zabytkowej „Niemczówki” – jednej z najstarszych kamienic renesansowych miasteczka - z 1570.
Szlak doprowadzi do XVI-wiecznego kościoła św. Bartłomieja, gdzie zobaczyć można m.in. kaplicę Trzech Króli i odrestaurowane prezbiterium.
W pobliżu kościoła ustawiono figurę Mnicha.
Na „Ścieżce Mnicha” są także m.in. ławeczki, stylowe lampy, tablice informacyjne. Koncepcja szlaku ma sprzyjać wizerunkowi Chęcin, które przez turystów są kojarzone głównie z zamkiem z czasów Łokietka.
Turyści, którzy decydują się na odwiedzenie miasteczka mogą też wybrać się na spacer słynną już Aleją Miłości, którą wyznaczono u stóp zamku. Od niedawna można poruszać się też owianą legendami Ścieżką Błędnego Rycerza.