Dla większości Europejczyków Dzień Kobiet to kolorowe święto, coś pośredniego między Walentynkami a Dniem Matki, okazja, aby wręczyć kwiaty lub drobne upominki żonom, matkom, koleżankom.
Warto przypomnieć, że u ustanowiony w 1910 r. Dzień Kobiet w ZSRR był świętem państwowym na cześć kobiet budujących komunizm.
Dzień Kobiet w czasach PRL kojarzył się raczej z akademiami ku czci kobiet, goździkiem i pączkiem bardziej niż z propagandą socjalistyczną.
Dzień Kobiet zainicjowali w 1909 r. amerykańscy socjaliści. Rok później święto uchwaliła Druga Międzynarodówka na zjeździe w Kopenhadze. Wtedy zachęcano do świętowania bez podania konkretnej daty. W 1911 r. w marcu doszło do tragicznego w skutkach pożaru w szwalni firmy Triangle Shirtwaist Factory w Nowym Jorku. Zginęło 146 osób, głównie kobiet. W USA właśnie to wydarzenie zapoczątkowało obchody Dnia Kobiet w marcu.
Początkowo święto to było okazją do politycznej dyskusji o prawach wyborczych kobiet, o równouprawnieniu na rynku pracy. W 1913 r., w przededniu I wojny światowej, zorganizowano 8 marca w kilku krajach europejskich marsze kobiet na rzecz pokoju.
«
‹
1
›
»