Kostki Poezji - granitowo-szklana instalacja przestrzenna z wygrawerowanymi wierszami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego powstanie w Tychach na placu noszącym imię poety.
Nietypowy pomnik ma być gotowy do połowy roku.
Na instalację złożą się 23 granitowo-szklane elementy w kształcie sześcianów. Ich liczba odpowiada ilości lat, które przeżył autor, uważany za jednego z najwybitniejszych poetów czasu okupacji.
Ściany zaprojektowanych sześcianów będą miały 80 cm wysokości. Wewnątrz ich granitowej bazy znajdą się mniejsze, szklane kostki z wygrawerowanymi wierszami poety. Będzie można je czytać również w nocy dzięki zamontowanym w sześcianach lampom.
Na kostkach znajdą się także płytki ze stali nierdzewnej, gdzie niewidomi będą mogli przeczytać wiersze Baczyńskiego pisane braille'm. Elementy instalacji będą umieszczone nie tylko na samym placu, ale również na odchodzących od niego ulicach. W ten sposób mają zatrzymać przechodnia i zachęcić do kontaktu z twórczością poety.
Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w 1921 r. w Warszawie. Przez historyków literatury jest uważany za poetę, który najpełniej wyraził los tzw. pokolenia Kolumbów - wchodzącego w okres dojrzałości w czasach II wojny światowej. Baczyński walczył w szeregach Armii Krajowej. Zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego od kuli niemieckiego snajpera.
Podczas okupacji Baczyński napisał takie tomiki poezji jak "Zamknięty echem", "Dwie miłości", "Wiersze wybrane" i "Arkusz poetycki nr 1". Pisał wiersze katastroficzne, chciał zmierzyć się ze swoją epoką, opisać czas wojny, która w jego twórczości ukazana jest jako ogromna, niszczycielska siła, niszcząca dawne systemy wartości i wprowadzająca nowe, okrutne prawa.
«
‹
1
›
»