nasze media Mały Gość 12/2024

PAP/p

dodane 15.09.2009 09:09

Planeta Uran doskonale widoczna


Najbliższe noce to czas, w którym Uran można dostrzec „gołym okiem”. Jak poinformował Polską Agencję Prasową dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, związane jest to z tym, że planeta ta obecnie znajduje się w opozycji, czyli momencie, w którym Słońce, Ziemia i Uran ustawiają się w jednej linii.

W tym roku opozycja Urana wypada 17 września o godzinie 11.42 naszego czasu. Jego blask wynosi obecnie 5,7 wielkości gwiazdowej, a średnica tarczy niespełna 4 sekundy łuku.
Uran świeci obecnie w konstelacji Ryb, blisko granicy z gwiazdozbiorem Wodnika. Wieczorem dojrzymy go około 20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Najlepiej na obserwacje wyjść jednak w okolicach północy. Wtedy to Uran świeci dokładnie na południu, prawie 40 stopni nad horyzontem. Planety znane w starożytności i średniowieczu, czyli Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn, są jednymi z najjaśniejszych obiektów na niebie, więc nie ma najmniejszych problemów z dojrzeniem ich „gołym okiem”. Inaczej jest z dwiema ostatnimi planetami Układu Słonecznego - Uranem i Neptunem.

Blask Urana nie jest jednak stały i zmienia się na skutek jego zmiennej odległości od Ziemi i od Słońca.
« 1 »