Psittacosaurus gobiensis to nazwa dinozaura którego szczątki odkryto na pustyni Gobi. Według artykułu z „Proceedings of the Royal Society B”, na który powołuje się portal Life Science, menu dinozaura bardzo przypominało menu współczesnych papug.
Psittacosaurus gobiensis osiągał około metra długości i żył na terenie dzisiejszej Mongolii, około 130-110 milionów lat temu, a jego pożywienie składało się w przeważającej części z nasion i orzechów. Tak przynajmniej wynika z ustaleń międzynarodowego zespołu naukowców, którzy natrafili na doskonale zachowany szkielet. Dinozaur należał do rodziny Psitakozaurów skupiającej niewielkie, roślinożerne dinozaury żyjące w okresie kredy na terenach dzisiejszej Azji. Nazwa Psitakozaur oznacza „papuzi jaszczur" i odnosi się do kształtu dzioba tych dinozaurów, przypominającego dziób papugi.
Koronnym argumentem na to, że dieta Psittacosaurusa przypominała dietę papug ma być 50 kamieni o milimetrowej średnicy, jakie naukowcy znaleźli w pobliżu szkieletu. Według uczonych kamienie te wypełniały żołądek i podobnie jak ma to miejsce u współczesnych ptaków pomagały w rozdrabnianiu a tym samym w trawieniu tak twardego pokarmu jakim są nasiona czy orzechy.
«
‹
1
›
»