Dzieje niemieckiego obozu koncentracyjnego opowiedziane poprzez losy konkretnych ludzi prezentuje „Miłość w cieniu zagłady” – pierwszy komiks historyczny o Auschwitz.
Zdaniem inicjatorów przedsięwzięcia, przedstawicieli Wydawnictw K&L; Press z Oświęcimia-Babic, opisane historie ludzi ukazują ich „takimi, jakimi byli, z ich wzlotami i upadkami, nadzieją i zwątpieniem w koszmarze i nędzy Auschwitz”.
Pierwsza publikacja z powstającej serii rysunkowej to opowieść o dwojgu więźniach KL Auschwitz – Żydówce Mali Zimetbaum i Polaku Edwardzie Galińskim. To historia o łączącym tych dwojga uczuciu, nieudanej ucieczce i ich tragicznej śmierci w obozie.
Scenariusz napisał Michał Gałek, autorem rysunków jest zaś Marcin Nowakowski. Ten ostatni podkreśla, że największym wyzwaniem podczas pracy nad tym komiksem było oddanie podobieństwa bohaterów. „Przewija się w komiksie sporo postaci autentycznych, a często wszystko, co mieliśmy do dyspozycji to jedno, góra dwa zdjęcia, małe i niewyraźne, z których trzeba było wyłuskać jakieś cechy charakterystyczne. Dużo w tym było improwizacji, ale efekt jest, myślę, zadowalający” – zaznacza ilustrator.
Komiks adresowany jest do tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat obozów koncentracyjnych i obozów zagłady utworzonych przez niemieckich nazistów w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej, choć, jak podkreślają pomysłodawcy projektu, najważniejszą grupą odbiorców jest młodzież.
Publikacja jest pierwszą z serii komiksów pt. „Epizody z Auschwitz” powstających we współpracy z historykami zajmującymi się problematyką obozów koncentracyjnych, specjalizującymi się w historii Zagłady, wojskowości i II wojny światowej. Pracom nad komiksem towarzyszą konsultacje ze świadkami historii, przede wszystkim byłymi więźniami KL Auschwitz.
Komiks ma być także odpowiedzią na takie przedstawienia historii Holokaustu w komiksie – jak „Maus” Arta Spiegelmana. „90 proc. przedstawianych w komiksie wydarzeń to prawda historyczna, oparta na relacjach byłych więźniów, 10 proc. to prawdopodobieństwo historyczne – sytuacje i okoliczności, które miały miejsce w Auschwitz i zostały opisane w literaturze wspomnieniowej, a niekiedy towarzyszyły bohaterom i postaciom przedstawionym w komiksie” – zaznacza Beata Kłos, wydawca.
Komiks ma także, dzięki jego publikacji w różnych wersjach językowych, walczyć z notorycznie powtarzającym się sformułowaniom o tzw. polskich obozach, oraz ograniczyć wpływ środowisk negacjonistycznych, wypaczających historię Auschwitz.
Wkrótce ukazać się drugi zeszyt poświęcony postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, a następnie album przedstawiający historię o. Maksymiliana Kolbe.
Więcej informacji o przygotowywanej serii komiksów znaleźć można na stronie internetowej www.epizodyzauschwitz.pl.
«
‹
1
›
»