Naukowcy odkryli gdzie długoszpar – druga co do wielkości ryba świata spędza przeszło pół roku. Odkrycie opisane w „ Current Biology” pokazuje, jak mało wiemy, nawet o największych morskich stworzeniach.
Długoszpar jest często widywany latem i jesienią w ciepłych, oceanicznych wodach powierzchniowych na półkuli północnej i południowej. Jednak gdzie długoszpary spędzają zimę stanowiło jedną z większych zagadek, nad która zastanawiali się ichtiolodzy na całym świecie. Pewne było tylko to, że w zimie nikt i nigdzie nie widział tego nie małego przecież rekina. Jeden z badaczy w 1954 roku wysnuł nawet tezę, że zimą długoszpary hibernują na dnie oceanu. Dzięki najnowszej technice satelitarnej i kilkuletnim obserwacjom ichtiologów pół wieku później udało się ustalić, że długoszpary migrują w czasie zimy, poprzez tropikalne wody Oceanu Atlantyckiego. Ponieważ zwierzęta w tym okresie przebywają przez wiele tygodni na głębokości od 200 do 1000 metrów, nic dziwnego, że żaden nurek ani okręt badawczy nie miał okazji ich spotkać.
Długoszpar zwany inaczej rekinem olbrzymim (Cetorhinus maximus) może osiągać ponad 15 metrów długości i wagę ponad 6 ton. Oznacza to, że wielkością ustępuje jedynie rekinowi wielorybiemu (Rhincodon typus). Podobnie jak większy kuzyn, długoszpar żywi się drobnymi organizmami morskimi, które odfiltrowuj za pomocą specjalnych wyrostków. Pływając z szeroko otwartym pyskiem w ciągu godziny potrafi przefiltrować nawet do 2 ton wody.
«
‹
1
›
»