nasze media Mały Gość 12/2024

kai/p

dodane 17.04.2009 09:58

I Ogólnopolski Tydzień Biblijny


Konkursy, sympozja, prezentacje multimedialne, wspólne czytanie Pisma Świętego – w tym roku po raz pierwszy odbędzie się Ogólnopolski Tydzień Biblijny, który rozpocznie się 26 kwietnia pod hasłem z listu św. Pawła do Filipian „Dla mnie żyć – to Chrystus”.
Pomysłodawcami Tygodnia Biblijnego są moderatorzy założonego w 2005 r. Dzieła Biblijnego Jana Pawła II. To oni przygotowali na obchody Tygodnia specjalne materiały, uwzględniające Rok św. Pawła – scenariusz spotkań, nabożeństw, homilie, katechezy i prezentacje multimedialne. Dzięki tej inicjatywie Pismo Święte ma szansę trafić do coraz szerszego kręgu wiernych, pod przysłowiowe strzechy.

Choć obchody Tygodnia Biblijnego odbędą się po raz pierwszy, wzrost zainteresowania Biblią jest widoczny w Polsce od kilku lat. Z diecezji wciąż napływają informacje o czytaniu Księgi przez wybitnych artystów, o maratonach czytania świętych tekstów, w które angażuje się nieraz nawet setki wiernych, o konkursach, quizach, możliwości studiowania Pisma Świętego.

Szerokim echem odbiła się rozpoczęta w 2000 r. poznańska inicjatywa Verba Sacra – Modlitwa Polskich Katedr, zrealizowana przez reżysera Przemysława Basińskiego. Wybitni aktorzy, m.in. Gustaw Holoubek, Maja Komorowska, Jerzy Trela, Krzysztof Kolberger i in. czytali fragmenty Pisma Świętego. Szerokie kręgi wiernych jakby pozazdrościły artystom – w marcu w Poznaniu już po raz piąty odbył się Maraton Biblijny. W ciągu pięciu dni wierni odczytywali z 12-kilogramowego egzemplarza 5-minutowe fragmenty. W pierwszym Maratonie wzięło udział 900 osób, które przychodziły do kościoła Wszystkich Świętych, by Pismo czytać i słuchać, w kolejnych latach Pismo Święte było czytane w 13 kościołach Poznania, w roku ubiegłym już w 20.

Podobne Maratony odbyły się w Tarnowie i Płocku, zaś w Bielsku-Białej zorganizowano lekturę ekumeniczną – Ewangelię św. Łukasza czytali katolicy na przemian z luteranami. Wspólne czytanie rozpoczęli bielsko-żywiecki bp pomocniczy Janusz Zimniak oraz zwierzchnik diecezji ewangelicko-augsburgskiej bp Piotr Anweiler.

Do młodzieży Pismo dociera dzięki Konkursom Wiedzy Biblijnej. Zainicjowane przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w 1997 i przebiegające pod patronatem Prymasa Polski, co roku przyciąga ok. 20 tys. uczestników. Finał odbywa się w poszczególnych diecezjach, a ogólnopolski etap w maju. Wśród nagród przewidziane są indeksy wyższych uczelni, ale inicjatorzy Konkursu twierdzą, że nawet przegrani wygrywają – zaczyna się ich przygoda z Pismem.

Dla dorosłych, pragnących pogłębić swoją wiedzę biblijną zorganizowano Radiowo-Internetowe Studium Biblijne, które ruszyło w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w tym roku. Organizatorzy szybko zorientowali się, że ich pomysł to „strzał w dziesiątkę” – w błyskawicznym tempie do udziału w cyklu wykładów zgłosiło się 350 osób z całej Polski. Wykłady wygłaszane po raz pierwszy w niedzielę, później są kilkakrotnie powtarzane, a materiały z audycji są dostępne na specjalnej stronie www. Z wykładami będzie związany konkurs wiedzy biblijnej, zaś główną nagrodą będzie pielgrzymka do Ziemi Świętej.
« 1 »