nasze media Mały Gość 12/2024

rp.pl/p

dodane 31.03.2009 10:14

Polskie Nagrody Fair Play


W Warszawie wręczono doroczne Nagrody Fair Play przyznawane przez Polski Komitet Olimpijski od 1963 roku. Głównego trofeum za rok 2008 nie przyznano. Dyplomami za szczególny „czyn czystej gry” Klub Fair Play PKOl uhonorował drużynę tenisistów stołowych LKS Olimpia Bucze (trener Czesław Borowiec, zawodnicy Radosław i Bartłomiej Mleczko) oraz łuczników Jacka Procia (Strzelec Legnica) i Piotra Piątka (Łucznik Żywiec).

Młodzi pingpongiści spod Brzeska w finałowym turnieju Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Brzegu Dolnym mieli już zaliczoną wygraną walkowerem w półfinale, gdyż zespół MRKS Gdańsk nie stawił się na czas do gry. Mimo ponadgodzinnego spóźnienia rywali drużyna Olimpii jednogłośnie postanowiła stanąć do pojedynku z faworytem i późniejszym złotym medalistą. Przegrała ten mecz, potem także następny, zajmując czwarte miejsce. Zawodnicy poświęcili minimum srebrne medale w imię szlachetnej rywalizacji.

Obydwaj reprezentacyjni łucznicy (trzecie miejsce w drużynie na mistrzostwach świata w Madrycie w 2005 r., czwarte – na igrzyskach w Pekinie w 2008 roku) niezależnie od siebie podczas sierpniowych mistrzostw Polski seniorów pożyczyli swój zapasowy sprzęt kolegom i rywalom, których łuki uległy awarii. Dzięki temu mogli oni dokończyć zawody.

Wyróżnienia indywidualne za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu przyznano Zygmuntowi Smalcerzowi – mistrzowi olimpijskiemu z Monachium (1972) w podnoszeniu ciężarów i Mieczysławowi Łopatce – jednemu z najwybitniejszych koszykarzy lat 60., czterokrotnemu olimpijczykowi, dziesięciokrotnemu mistrzowi Polski.

Wyróżnienia za promocję wartości fair play otrzymali: Agnieszka Wieszczek – zapaśniczka z Wałbrzycha, która swój brązowy medal z Pekinu przeznaczyła na cele charytatywne (wylicytowana za niego kwota 57 tys. zł została przekazana na leczenie chorego na serce Radka Księżyka z Katowic), Bogusław Drozdowski – długoletni nauczyciel WF, trener łyżwiarstwa szybkiego i wychowawca olimpijczyków z Tomaszowa Mazowieckiego, oraz pośmiertnie Wojciech Zieliński, telewizyjny komentator pamiętnego olimpijskiego finału w siatkówce mężczyzn Polska – ZSRR, orędownik przywrócenia warszawskiej AWF imienia Józefa Piłsudskiego, społecznik. Nagrodę odebrała jego córka Łucja Zielińska.
« 1 »