nasze media Mały Gość 12/2024

kai/p

dodane 18.03.2009 09:11

Złota palma za palmę


Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Fanianowie zorganizowała po raz czwarty Wojewódzki Konkurs na Palmę Wielkanocną. Jest to największa tego typu rywalizacja na terenie województwa wielkopolskiego i diecezji bydgoskiej. Do placówki napływają palmy wykonane z trawy, suszonych kwiatów, drzew oraz artykułów papierniczych.

W rywalizacji biorą udział placówki oświatowe z województwa i diecezji. Ze względu na duże zainteresowanie wśród uczniów i nauczycieli do konkursu mogą przystąpić także uczniowie gimnazjów. Dyrektor szkoły w Fanianowie, Maria Pirecka, podkreśliła, że podstawowym celem konkursu i projektu jest kształtowanie postaw młodego człowieka wobec kultywowania tradycji przodków. Wśród założeń znalazło się rozwijanie twórczego myślenia u dzieci oraz aktywnej postawy w kulturze. – Jak wiadomo, nasza szkoła nosi imię Prymasa Tysiąclecia. Jesteśmy więc niejako spadkobiercami jego nauk. Dlatego patron i to wszystko, co jest z nim związane, stają się dewizą naszego programu wychowawczego – powiedziała.

Dzieci podczas wykonywania palm mogą nauczyć się nowych technik, a przy tym poznać zdrową rywalizację. Są też przez nauczycieli zapoznawane z tradycją regionalną, narodową i europejską.

Prace każdego roku napływają nawet z bardzo odległych miejscowości, m.in. z Grodziska Wielkopolskiego, Kalisza, Rogoźna oraz Trzemeszna. Jury ocenia oryginalność, estetykę i stopień trudności. Zwraca także uwagę na elementy nawiązujące do tradycji wielkanocnej, które dzieci poznają podczas specjalnych zajęć.

Tradycyjne palmy wykonuje się najczęściej z żywych roślin, takich jak bukszpan czy cis. Również z suszonych kłosów trawy, trzciny czy kwiatów. Na Podlasiu i Kurpiach najwyższe palmy sięgają nawet 32 metrów. – Najtrudniejsze było wykonywanie pojedynczych elementów, takich jak kwiaty. Lubimy plastykę oraz konkursy. Poznajemy przy okazji nowe techniki i rozwijamy swoje zdolności manualne. Możemy poznać bogatą tradycję ludową –mówili uczniowie podstawówki.

Zwieńczeniem konkursu jest wręczenie nagród oraz barwna procesja ulicami wsi z palmami w Niedzielę Palmową.

Palmy, które wezmą udział w konkursie, można przesyłać do 24 marca. Jury przyzna trzy statuetki – złotą, srebrną i brązową palmę.
« 1 »