Wielki Post to ponad wszystko czas pokuty za swoje grzechy – przypomina prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski, Sawa w liście do wiernych. Prosi ich też, w imieniu własnym i całego duchowieństwa: „wybaczcie nam, grzesznym!”. W tym roku prawosławni rozpoczęli Wielki Post 1 marca.
Abp Sawa przytacza słowa modlitwy, którą Kościół prawosławny przygotowuje się do Wielkiego Postu: „(...) przynieśmy łzy pokuty, rozrzewnienie i miłosierdzie, wołając: Zgrzeszyliśmy więcej, niż jest piasku morskiego, lecz przebacz wszystkim, Wyzwolicielu, abyśmy otrzymali niezniszczalną koronę”. Przywołując słowa z Ewangelii św. Mateusza prawosławny hierarcha przypomina, iż warunkiem otrzymania przebaczenia od Boga, jest dla człowieka przebaczenie innym ludziom ich przewinień.
„Świat nie docenia postu, bowiem nie pojmuje jego znaczenia” – ubolewa abp Sawa dodając, że współczesny człowiek zamiast postu, pokuty i żalu za grzechy, szuka innych metod osiągnięcia wewnętrznego spokoju. „Jednakże ten prawdziwy spokój, może być uzyskany tylko dzięki szczeremu pokajaniu i zjednoczeniu z Bogiem” – pisze hierarcha.
W tym roku wierni Kościoła prawosławnego rozpoczynają Wielki Post 1 marca, zaś Wielkanoc obchodzić będą 19 kwietnia, czyli tydzień po katolikach (niekiedy różnica ta wynosi aż 5 tygodni, bo prawosławni posługują się kalendarzem juliańskim zaś katolicy – gregoriańskim).
Wierni Kościoła prawosławnego nie obchodzą środy popielcowej, a post rozpoczyna się w poniedziałek. Reguły dotyczące Wielkiego Postu w Kościele prawosławnym są dość srogie. Zalecają powstrzymywanie się od spożywania mięsa, a także nabiału, często również ryby czy oleju.
W kraju, według różnych szacunków, mieszka od 500 tys. do 600 tys. Prawosławnych, najwięcej na Podlasiu. Kościół dzieli się na 6 diecezji ( warszawsko-bielska, białostocka-gdańska, lubelsko-chełmska, wrocławsko-szczecińska, łódzko-poznańska, przemysko-nowosądecka).