nasze media Mały Gość 12/2024

Radio Watykańskie/p

dodane 19.02.2009 11:40

150-lecie ewangelizacji Tajwanu

Trwają obchody 150-lecia ewangelizacji Tajwanu. Odbywają się one pod hasłem nowej ewangelizacji. Tajwański episkopat szczególną rolę na tym polu przypisuje wiernym świeckim. Choć katoliccy misjonarze trafiali na Tajwan, zwany wówczas Formozą, już od XVI wieku, Kościół nie zapuścił tam wówczas korzeni. Misje padły ofiarą prześladowań, a po zajęciu tej chińskiej wyspy przez protestanckich Holendrów stały się niemożliwe. Trwała, istniejąca do dziś katolicka wspólnota powstała dopiero w 1859 r. w mieście Kaohsiung. Dotarło tam wtedy trzech hiszpańskich księży z Filipin i pięciu chińskich katechistów.

Dziś Kościół na Tajwanie ma siedem diecezji i 308 tys. wiernych, co stanowi 1,37 proc. ludności, podczas gdy protestantów jest tam ok. 2 proc. Większość z 23 mln mieszkańców praktykuje religię tradycyjną łączącą elementy buddyzmu, konfucjanizmu i taoizmu. Katolicy są jednak czynni zwłaszcza na polu edukacji i działalności charytatywnej. Prowadzą m.in. cztery wyższe uczelnie. O ich społecznym znaczeniu świadczy fakt, że przed rokiem prezydentem obejmującej Tajwan Republiki Chińskiej został wybrany po raz pierwszy katolik.

Obchody 150-lecia ewangelizacji rozpoczęły się w minionym roku w maju, a zakończą się 22 listopada. Biskupi Tajwanu poświęcili im niedawny list pasterski na chiński Nowy Rok (26 stycznia). Tajwański episkopat zachęca szczególnie do ewangelizacji młodzieży. Tamtejszy Kościół ma już doświadczenie na tym polu. Od 60 lat działa na Tajwanie Chińskie Stowarzyszenie Katolickich Studentów. Założył je tam ks. Fang Hao, konwertyta z anglikanizmu. Stowarzyszenie ma już 31 ośrodków i przygotowuje siedem nowych. Celem przybliżenia wiary studentom organizuje specjalne obozy formacyjne, prowadzone przez duchownych i świeckich. Ostatni, już 71. z kolei, pt. „Cud Miłości”, odbył się od 6 do 11 lutego.

« 1 »