nasze media Mały Gość 12/2024

Radio Watykańskie/k

dodane 30.01.2009 12:02

Rok Astronomii w Watykanie

W Watykanie zaprezentowano 29 stycznia inicjatywy Stolicy Apostolskiej związane z Rokiem Astronomii.
Obchody upamiętniają 400-lecie pierwszych obserwacji teleskopowych dokonanych przez Galileusza.

Jednym z watykańskich pomysłów jest specjalna edycja dorocznej letniej szkoły astronomii, wystawa zabytkowych instrumentów obserwacyjnych oraz jesienny tydzień studiów nad astrobiologią Papieskiej Akademii Nauk.

Będą też sympozja naukowych z udziałem włoskich instytutów badawczych.

Pięciodniowe spotkanie poświęcone Galileuszowi odbędzie się we Florencji w dniach 26-30 maja.

Jak przypomniano w specjalnej nocie Stolicy Apostolskiej, sprawa Galileusza niezwykle mocno zaciążyła na relacjach między światem nauki a Kościołem.

22 czerwca 1633 roku Trybunał Rzymskiej Inkwizycji skazał 69-letniego wówczas uczonego na dożywotni areszt domowy oraz cotygodniowe odmawianie siedmiu psalmów pokutnych przez trzy lata za to, iż głosił tezy Kopernika, nie potrafiąc ich udowodnić.

Dopiero w 1992 r., po 359 latach a w 350 rocznicę śmierci uczonego, Kościół oficjalnie zrehabilitował Galileusza. Papież Jan Paweł II powołał specjalną komisję, która uznała zaistnienie błędów procesowych dokonanych przez sędziów Galileusza, nie potrafiących oddzielić wiary od kwestii poznania naukowego.

„Obecnie w spokojniejszej atmosferze możemy wreszcie spojrzeć na Galileusza i uznać w nim człowieka wierzącego, który próbował, w kontekście tamtych czasów, pogodzić wyniki swoich badań naukowych z treściami chrześcijańskiej wiary – czytamy w obecnym watykańskim komunikacie. – Dlatego Galileusz zasługuje na pełne docenienie i wdzięczność z naszej strony”.

« 1 »