nasze media Mały Gość 12/2024

KAI/k

dodane 26.01.2009 09:58

Spotkanie modlitewne katolików z muzułmanami z Turcji

Pod hasłem „Wspólnie na rzecz godności małżeństwa i rodziny” rozpoczęły się obchody IX Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

25 stycznia w warszawskiej uczelni „Bobolanum” odbyło się spotkanie modlitewne z muzułmanami z Turcji.

Tłumnie przybyłych do Auli Wielkiej Bobolanu gości przywitał rektor tego kolegium o. Krzysztof Ołdakowski SJ. Jezuita skierował szczególne słowa podziękowania za udział w spotkaniu do Zdzisława Bieleckiego – inicjatora Dnia Islamu i prezesa Fundacji Odbudowy Miłości (D.O.M.), imama Hafıza Hayrullaha Karagöza i Serdara Ertaşa – prezesa Fundacji Mevlana.

Prezes Fundacji D.O.M przypomniał również, że Dzień Islamu odbywa się co roku 26 stycznia. Podczas gdy spotkanie ze „starszymi” braćmi w wierze – żydami – poprzedza Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan, to modlitwa z „młodszymi” – muzułmanami – następuje zaraz po jego zakończeniu.

Podkreślił, że Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym Kościół katolicki solidaryzuje się w ten sposób z wyznawcami Allaha. Pierwszy Dzień Islamu odbył się w 2001 r.

W trakcie warszawskiego spotkania odczytano wybrane na Dzień Islamu fragmenty Pisma Świętego – Księgi Syracydesa i listu św. Pawła do Kolosan.

Refleksję nad tymi czytaniami wygłosił o. Ołdakowski. „Przyszłość świata idzie przez rodzinę” powiedział na początku cytując Jana Pawła II.

- Tylko prawdziwa rodzina może być dla dziecka przykładem życia wartościami chrześcijańskimi. Miłość rodziców w stosunku do dzieci daje im poczucie bezpieczeństwa i zapewnia ich dobry rozwoju. Miłość między rodzicami staje się dla potomstwa wzorcem relacji damsko-męskich, świadczy też o stałości domu. I wreszcie trzecią i najważniejszą miłością, potrzebną człowiekowi jak powietrze, jest miłość Boża. Człowiek musi w nią wierzyć, Bóg bowiem nigdy nie zapomina o swoim stworzeniu – podkreślił rektor Kolegium Bobolanum.

O pokój na świecie pomodlił się po arabsku imam Karagöz.

Po nim o. Ołdakowski wygłosił modlitwę w intencji pokoju między religiami, ochrony rodziny i życia od momentu poczęcia. Uczestnicy spotkania odmówili też „Ojcze Nasz” i uroczyście przekazali sobie znak pokoju.

Turecką muzykę zagrał na flecie „ney” Sebastian Wielądek. Po jego wystąpieniu, na zakończenie spotkania, odbyła się prezentacja religii i kultury islamu przygotowana przez fundację Mevlana.

Goście przybyli do Bobolanum mieli jeszcze okazję skosztowania tureckich potraw.

« 1 »