Prezentację papieskiego orędzia na 43. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu połączono z promocją nowej watykańskiej inicjatywy, realizowanej we współpracy z firmą Google.
Od 23 stycznia na popularnym portalu YouTube można posłuchać i obejrzeć Papieża.
„Wielu ludzi na świecie chce wiedzieć, co Papież myśli, co Kościół katolicki ma do powiedzenia o wielkich problemach dzisiejszego świata – stwierdził włoski jezuita. – Dzięki nowej stronie watykańskiej na YouTube, dostępnej od dziś po angielsku, hiszpańsku, niemiecku i włosku, będzie to łatwiejsze. Watykański Ośrodek Telewizyjny i Radio Watykańskie już od ponad roku codziennie publikują klipy wideo o działalności Papieża i Stolicy Apostolskiej.
Obecnie gotowe są pójść krok dalej, udostępniając materiały ludziom z całego świata, różnych religii i przekonań, zainteresowanym słowem Papieża i Kościoła katolickiego.
Dzięki linkom z tej watykańskiej strony można będzie dotrzeć do szerszej informacji, z pełnymi tekstami włącznie. Dostępna jest też opcja komentarzy, przesyłania wiadomości czy przekierowania bardziej interesujących klipów wideo znajomym. Watykańska propozycja wpisuje się więc w klimat otwarcia i dialogu”.
Benedykt XVI jest w pełni świadomy zarówno ogromnych możliwości, jak też ograniczeń oraz negatywnych aspektów związanych z nowymi technologiami – przyznał abp Claudio Maria Celli.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu w wywiadzie dla L’Osservatore Romano wyjaśnił, dlaczego podjęto nową inicjatywę. Papież uważa, że skoro w tym miejscu są ludzie, to trzeba do nich dotrzeć. Również dlatego, że w tym przypadku chodzi o ludzi jutra. W orędziu Papież nazywa ich „pokoleniem cyfrowym”. Benedykt XVI chce być wśród nich. „I będzie obecny na swój sposób: otwarty na pełen szacunku dialog” – stwierdził abp Celli.