Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na Jasną Górę. Od płomienia pochodzącego z groty narodzin Jezusa zapalone zostały wieczne lampki w Kaplicy Matki Bożej. Hasłem tegorocznej wędrówki Światła są słowa: „Nieśmy płomień braterstwa”.
Hasłem tegorocznej wędrówki Światła są słowa: „Nieśmy płomień braterstwa”.
Światło z Betlejem najpierw dotarło Wiednia - 13 grudnia. Tam w święcie światła w katedrze św. Szczepana uczestniczyła młodzież z dwudziestu krajów. Byli wśród nich skauci ze Słowacji.
14 grudnia światło zostało przekazane Słowakom we franciszkańskim kościele Zwiastowania Pańskiego w Bratysławie i w tym samym czasie w Keżmarku pod Tatrami.
Tam, podczas Mszy, sztafetę z betlejemskim światłem przekazano do Polski i dalej do państw bałtyckich, Rosji i innych krajów Europy Wschodniej.
W Częstochowie uroczystość przekazania Światła odbyła się podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył abp Stanisław Nowak. Metropolita częstochowski przypomniał, że światło to Chrystus i modlił się, aby Betlejemski pokój promieniował na cały świat.
Na Jasną Górę przybyło kilka tysięcy harcerzy i zuchów z całej Polski.
Zapalony na Jasnej Górze ogień trafi do różnych środowisk.
Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" trwa od 1986 roku. Jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni.
W Polsce Światło roznoszone jest przez członków Związku Harcerstwa Polskiego, do którego należy ok. 120 tys. dzieci i młodzieży.
Polscy harcerze w czwartek 18 grudnia przekażą światło swoim ukraińskim kolegom.