W Taize ponad 8 tys. młodych ludzi wspólnie uczci uroczystość Wszystkich Świętych.
W trakcie spotkania odbędzie sie m.in. modlitwa wspólnotowa wraz z celebracją światła i spotkanie z bratem Aloisem, przełożonym Ekumenicznej Wspólnoty Taizé.
Młodzi przybywali do Taizé już od niedzieli 26 października. Z samej Francji przybyło ponad 2 tys. uczestników spotkania, najwięcej z Lille, z północnego regionu kraju. Jeszcze dziś przybędą kolejni pielgrzymi z różnych części Francji i Europy. Kilka francuskich biskupów towarzyszy młodym we wspólnej Eucharystii i modlitwie.
"Bycie przyjętym przez wspólnotę braci", "wybranie drogi spotkania innych", "porzucenie swojej codzienności" to tylko niektóre z tematów wielkiego spotkania młodych ludzi podczas uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.
W planie spotkania przewidziana jest m.in. adoracja krzyża, uroczysta Eucharystia, a w sobotni wieczór modlitwa wspólnotowa połączona z celebracją światła i spotkanie z przełożonym wspólnoty bratem Aloisem.
W najbliższym czasie odbędą się także dwa spotkania wspólnoty poza Taizé: pierwsze w Nairobi w Kenii, od 26 do 30 listopada, które zgromadzi młodych ludzi z różnych krajów Afryki.
Od 29 grudnia do 2 stycznia odbędzie się natomiast Europejskie Spotkanie w Brukseli, na które przybędzie dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całej Europy.
Ekumeniczna Wspólnota Braci z Taizé została założona w 1940 roku w Burgundii we Francji przez szwajcarskiego teologa brata Rogera Schutza.
Zakonnicy zobowiązują się na całe życie do dzielenia ze sobą dóbr duchowych i materialnych, do zachowywania celibatu oraz do daleko idącej prostoty. Obecnie wspólnota liczy ponad stu braci wyznania katolickiego i ewangelickiego blisko trzydziestu narodowości. Trzech z nich jest Polakami. Po śmierci brata Rogera, zamordowanego w 2005 roku, przełożonym Ekumenicznej Wspólnoty Taizé został 51-letni brat Alois, pochodzący z Niemiec.