nasze media Mały Gość 12/2024

KAI/k

dodane 08.09.2008 09:36

Franciszkanie rozpoczęli „Święto Pani Poznania”

Tygodniowe „Święto Pani Poznania” rozpoczęli w niedzielę w stolicy Wielkopolski ojcowie franciszkanie konwentualni, by uczcić 40. rocznicę koronacji znajdującego się w ich kościele obrazu Matki Bożej w Cudy Wielmożnej – patronki miasta.

W ramach „Święta Pani Poznania” w znajdującym się na Wzgórzu Przemysła kościele św. Antoniego Padewskiego przez cały tydzień odbywać się będą nabożeństwa i konferencje maryjne.

Zakonnicy rozpoczną też uroczyście kult Miłosierdzia Bożego w swej świątyni oraz zainaugurują Wieczystą Adorację Najświętszego Sakramentu.

W najbliższy czwartek na Wzgórzu Przemysła rozpocznie się też trzydniowy Jarmark Franciszkański, na którym zaprezentowane zostaną wyroby rękodzielnicze, sztuka sakralna oraz mikstury pszczelarsko-zielarskie i jadło z produktów naturalnych.

Imprezie towarzyszyć będą pokazy bractw rycerskich i występy zespołów folkowych.

Uroczystości zakończy w przyszłą niedzielę Msza św. pod przewodnictwem metropolity poznańskiego, abpa Stanisława Gądeckiego.

Po liturgii arcybiskup poprowadzi procesję z obrazem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej na Stary Rynek, gdzie na schodach Ratusza odczyta akt zawierzenia Matce Bożej mieszkańców Poznania.

Kult obrazu Matki Bożej w Cudy Wielmożnej sięga połowy XVII wieku, kiedy to kwestarz franciszkański brat Tomasz Dybowski kupił namalowany na desce maleńki wizerunek Madonny z Dzeciątkiem. W czasie potopu szwedzkiego zakonnik, nosząc na piersiach obraz, chodził po mieście i prosił o jałmużnę dla biednych. Wizerunek miał budzić ofiarność mieszkańców.

Od 1670 roku obraz, nazywany Panią Poznania, umieszczony jest w ołtarzu niewielkiej kaplicy, znajdującej się w lewej nawie kościoła św. Antoniego Padewskiego. W 1968 roku łaskami słynący wizerunek ukoronował ówczesny Prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński.

« 1 »