IX Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów wyruszył 24 lipca z Tarnowa. Jego uczestnicy przejdą szlakiem mogił Cyganów wymordowanych przez hitlerowców w okresie II wojny światowej.
Będą modlić się i składać kwiaty w miejscach, gdzie zginęli ich przodkowie. W tym roku mija 65 lat od wymordowania w Szczurowej ludności narodowości cygańskiej.
Pomysłodawcą Taboru Pamięci jest znany cyganolog i etnograf Adam Bartosz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W 1979 r. stworzył tam pierwszą w świecie stałą ekspozycję o historii i kulturze Romów. (...)
Tabor Pamięci jest uważany za wyjątkowe zdarzenie o charakterze międzynarodowym. Jego celem jest przybliżenie tradycji i kultury Cyganów.
Tabor wyruszył sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, po czym zatrzymał się pod Pomnikiem Pierwszego Transportu do Oświęcimia, gdzie zostały złożone kwiaty.
Później Cyganie pojechali w kierunku Bielczy, Żabna, a dalej do Szczurowej i Radłowa. Wędrówka potrwa do niedzieli, 27 lipca.
Na cmentarzach Cyganie będą się modlić w intencji pomordowanych.
W czasie wędrówki Romowie przedstawią swoją kulturę i tradycję, odbędzie się szereg koncertów muzyki cygańskiej, a wieczorami zaplanowano biesiady przy ognisku.
Przed wyjazdem Taboru z Tarnowa została otwarta wystawa „Dzieci Wiatru”, przywieziona z Muzeum Kultury Romów w Martinie na Słowacji. Ekspozycja nawiązuje do ojczyzny przodków Romów – Indii, skąd w IX w. grupy Romów wywędrowały przez Persję i Armenię do współczesnej Grecji, a następnie do dalszych krajów europejskich.
W Polsce żyje ok. 15 tys. Cyganów, głównie w mniejszych miastach i wioskach na wschodzie i południu kraju.
Polscy Cyganie zrzeszają się w stowarzyszeniach, organizują imprezy folklorystyczne, koncerty i festiwale kultury cygańskiej.
Co roku we wrześniu do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej z pielgrzymką przybywają Cyganie z różnych krajów. W grudniu organizowana jest ogólnopolska pielgrzymka Romów na Jasną Górę.