nasze media Mały Gość 12/2024

KAI/g

dodane 11.07.2008 11:27

Polacy wyjeżdżają na oazy

Każda polska diecezja organizuje każdego roku kilkanaście wyjazdow na oazę dla dzieci, dla gimnazjalistów, dla młodzieży, małżeństw i dorosłych. Są też diecezje–rekordzistki, jak na przykład archidiecezja katowicka, która organizuje aż 60 oaz! Archidiecezja przemyska ok. 40, krakowska – 37, a zielonogórsko – gorzowska – 26.

Każdego roku w rekolekcjach Ruchu Światło Życie uczestniczy 30 tys. osób, głównie młodzieży. W sumie przez oazy przewinęło się już ponad milion Polaków.

„Przez oazy przeszły już setki tysięcy osób. Wśród katechetów, księży, a nawet biskupów można spotkac byłych oazowiczów” – mówi rzecznik Ruchu Światło Życie Krzysztof Jankowiak.

(...) Zdaniem Jankowiaka ogólną liczbę osób należących obecnie do Ruchu Światło-Życie szacować można w Polsce na 50 tys. Każdego roku na rekolekcje oazowe wyjeżdża ok. 30 tys. uczestników, głównie jest to młodzież. Formacja i rekolekcje proponowane są również małżeństwom w ramach Domowego Kościoła. Według danych z września 2007 r. do Domowego Kościoła należy 24 700 osób, zaobserwować też można lekką tendencję wzrostową. Jak podkreśla Krzysztof Jankowiak, bardzo niewielki procent rodzin zaangażowanych w ruch wyjeżdża na letnie rekolekcje.

Na oazy mogą jeździć z rodzicami już nawet niemowlaki, natomiast odrębny program rozpoczyna się po zakończeniu 3 lub 4 klasy szkoły podstawowej. Wtedy można wyjeżdżać na kolejne stopnie Oazy Dzieci Bożych. „Program tych oaz wyrósł z formacji ministrantów i ma charakter bardzo liturgiczny” – zaznacza Jankowiak.

Oazy to trzystopniowe rekolekcje dla młodzieży, dorosłych i małżeństw skupionych w Domowym Kościele. Nowością są natomiast oazy nowej drogi – specjalny program adresowany do gimnazjalistów. Pomaga w formowaniu osoby, odnalezieniu siebie jako człowieka, odnalezieniu siebie w relacji z drugim. W przeciwieństwie do oaz nowego życia nie ma obowiązku uczestnictwa we wszystkich 3 stopniach rekolekcji – są one raczej przypisane do wieku uczestników.

« 1 »