nasze media Mały Gość 12/2024

KAI/k

dodane 19.06.2008 09:16

Chrześcijanie w Turcji rozpoczynają Rok św. Pawła

Już za kilka dni rozpocznie się Rok Św. Pawła.

W Tarsie, gdzie przed dwoma tysiącami lat urodził się Apostoł Narodów, uroczystości z udziałem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Waltera Kaspera, rozpoczną się 21 czerwca.

W tydzień później, 28 czerwca, papież Benedykt XVI oficjalnie rozpocznie Rok św. Pawła.

Tego dnia Ojciec Święty będzie przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Pawła za Murami, gdzie znajduje się grób świętego.

Na uroczystości w Tarsie został zaproszony premier Turcji Recep Tayyp Erdogan, a także oficjalni przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich.

Mszy św. w kościele św. Pawła w Tarsie, będącym obecnie muzeum, przewodniczyć będzie 22 czerwca kard. Kasper. Jego współkoncelebransami będą wszyscy członkowie Konferencji Biskupów Turcji wraz z jej przewodniczącym, bp. Padovese.

W dniach 22-24 czerwca w Tarsie i Iskedrunie odbędzie się sympozjum poświęcone życiu i działalności św. Pawła. Tygodniowe uroczystości zakończy 29 czerwca wielkie święto ekumeniczne w Antakii, dawnej Antiochii.

Rok św. Pawła, otworzy 28 czerwca w Rzymie Benedykt XVI. Na uroczystość przybędzie honorowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha Bartłomiej I.

Jak podkreślił inicjator Roku, kard. Andrea Cordero Lanza di Montezemolo, jego obchody mają ukazać "gigantyczną" rolę Apostoła Narodów w krzewieniu wiary i budowaniu Kościoła.(...)

Św. Paweł pochodził z żydowskiej rodziny z Tarsu w rzymskiej prowincji Cylicji. Jak mówią Dzieje Apostolskie, swoją działalność misyjną rozpoczął wspólnie z Barnabą w ówczesnej Antiochii (dziś Antakia). We wszystkich trzech podróżach misyjnych apostoła Tars był zawsze punktem ich rozpoczęcia i zakończenia.

Tars był do 1922 r. jednym z najważniejszych miast chrześcijańskich w Cylicji. Na krótko przed wybuchem pierwszej wojny światowej w 1914 r. w liczącym 20 tys. mieszkańców mieście połowę stanowili chrześcijanie i połowę muzułmanie.

Wśród chrześcijan byli zarówno wierni Kościoła prawosławnego, jak i Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Działa tam w dalszym ciągu jedna z najbardziej znanych protestanckich szkół amerykańskich, założony w 1888 r. Tarsus American College.

W Tarsie, podobnie jak w całej Cylicji do początku 1922 r. stacjonowały wojska francuskie. Gdy Legion d'Orient został przeniesiony do sąsiedniej Syrii, wraz z wojskiem uciekła również ludność chrześcijańska. W latach 20. nowe władze Mustafy Kemala Atatürka zajęły wszystkie kościoły ormiańskie włącznie z katedrami oraz obiekty kościelne przeznaczając je na cele świeckie.

Kościół św. Pawła (Tarsuslu Pavlos Kilisesi), będący obecnie muzeum, pochodzi z XII w. Świątynia, która po odebraniu chrześcijanom przez wiele lat służyła jako magazyn wojskowy, po przeprowadzonej przed 10 laty renowacji czeka na wpisanie na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Gdy rozpoczęły się dyskusje na temat „zwrotu” świątyni Kościołowi katolickiego, doradca burmistrza Tarsu ds. religii, Mehmet A. Gürbüz powiedział, że taki środek nie jest konieczny, ponieważ i tak „w każdej chwili świątynia jest dostępna dla odprawiania nabożeństw oraz na modlitwę”, mimo iż w Tarsie „nie rezyduje żaden ksiądz katolicki”.

« 1 »