nasze media Mały Gość 12/2024

KAI/k

dodane 29.05.2008 10:35

Dzieci Tapori zmieniają świat

800 namalowanych przez dzieci sylwetek ich przyjaciół z 15 krajów świata będzie można oglądać 1 czerwca na Polu Mokotowskim w Warszawie.

Podczas festynu „Warszawa Dzieciom” Międzynarodowy Ruch Dzieci Tapori założony przed 40 laty przez o. Józefa Wrzesińskiego podsumuje trwającą dwa lata kampanię pt. „Odkryjmy to, co mamy w sercach i razem zmieńmy nasz świat”.

Od lata 2006 r., w kampanię ruchu Tapori włączyło się ponad 3 tys. dzieci z 40 krajów świata. Dzieci malowały sylwetki swoich kolegów i na papierowych sercach pisały o swoich marzeniach.

Można na nich przeczytać, że najmłodsi marzą o ziemi, na której nie ma nędzy i o świecie, gdzie ludzie żyją w pokoju i przyjaźni.

Sylwetki i serca przesłane do ruchu Tapori były już prezentowane m.in. w siedzibie ONZ w Genewie i Nowym Jorku, na Placu Wolności i Praw Człowieka w Paryżu, w siedzibie Rady Europy w Strasburgu.

Jak podkreślają wolontariusze Tapori, te wystawy pomogły wszystkim usłyszeć przesłania dzieci.

W niedzielę 1 czerwca na Polu Mokotowskim dzieci przedstawią swoje marzenia dorosłym, a w odpowiedzi wysłuchają przesłania Thomasa Hammarberga, komisarza Praw Człowieka Rady Europy.

Założyciel Tapori i ATD - o. Józef Wrzesiński(1917-1988) był francuskim księdzem z polsko-hiszpańskiej rodziny. Doświadczył w dzieciństwie cierpienia i poniżenia z powodu biedy. Jako ksiądz postanowił zamieszkać i pracować wśród bezdomnych z obozu Noisy-le-Grand (Francja).

ATD to po francusku ,,Aide à Toute Détresse", co oznacza "Pomoc wobec każdego nieszczęścia". Dzisiaj skrót ATD oznacza "A Tous la Dignité", czyli "godność dla wszystkich".

« 1 »