Tegoroczny ołtarz Bożego Ciała przygotowywany przez wojsko nawiązuje w swojej symbolice do pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce. Elementem centralnym ołtarza, stojącego w miejscu gdzie w 1979 r. stał ołtarz papieski, jest ośmiometrowy krzyż z przewieszoną stułą.
Podczas sprawowanej przez biskupa polowego o godzinie 10.00 Mszy św. staną przy nim wojskowe sztandary, żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej WP w galowych mundurach oraz księża kapelani.
W tym roku ołtarz przygotowują żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej, którzy zainstalowali platformę, na której zainstalowana będzie konstrukcja ołtarza. Zwykle dzięki tej platformie transportowane są czołgi, tym wymowniejsze jest to, że jutro stanie na niej ołtarz i będzie sprawowana msza święta. – powiedział ks. Piontek. W budowę ołtarza zaangażowali się także saperzy z 2. Mazowieckiej Brygady Saperów z Kazunia, 12. Rejonowych Warsztatów Technicznych z Warszawy oraz Batalionu Reprezentacyjnego WP.
"Procesja Bożego Ciała to uroczysta manifestacja wiary" - powiedział ks. płk Robert Mokrzycki, proboszcz Katedry Polowej WP. "Chcemy pokazać, że słowa Ojca Świętego sprzed 29 lat spełniły się. Prawdziwie zmieniły oblicze naszej Ojczyzny i wojska. Chrystus został wpuszczony do koszar a żołnierze mogą manifestować swoją wiarę" – powiedział.
W tym roku ze względu na remont Krakowskiego Przedmieścia trasa centralnej procesji Eucharystycznej została zmieniona i prowadzić będzie od Bazyliki św. Krzyża – pierwszy ołtarz, przez ul. Traugutta, Pasaż Niżyńskiego, pl. Piłsudskiego – drugi ołtarz budowany przez Wojsko Polskie, następnie ul. Moliera – ołtarz trzeci na pl. Teatralnym, później ul. Senatorską, pl. Zamkowym i ołtarz czwarty przy kościele św. Anny. Główne uroczystości rozpoczną się Mszą św. w Bazylice Krzyża Świętego o godz. 10.00.