Szwedzcy naukowcy i lekarze w Sztokholmie dokonali pionierskiego zabiegu u nienarodzonego dziecka, którego efektem jest prawdopodobne zapobieżenie wrodzonej łamliwości kości.
Dostarczeniu do krwiobiegu płodu odpowiednio dobranych komórek macierzystych pobranych z banku tkanek.
Wrodzona łamliwość kości jest rzadko spotykaną, uwarunkowaną genetycznie chorobą. Chory cierpi na liczne, do 20-30 rocznie, złamania i pęknięcia kości. Niektóre złamania powstają nawet w czasie snu albo - jeśli chodzi o złamania żeber - nawet w wyniku ataku kaszlu. Spowodowane jest to zaburzeniami w budowie kolagenu będącego podstawowym składnikiem tkanki łącznej.
- Przy pomocy cienkiego kateteru, średnicy 0,7 milimetra,dotarliśmy do płodu przez jamę brzuszną i macicę matki.Wykorzystując ultradźwięki zlokalizowaliśmy pępowinę i do niej,czyli bezpośrednio do krwioobiegu, wprowadziliśmy półmilimetra płynu z komórkami macierzystymi. Komórki tewyszukały następnie najbardziej odpowiednie dla siebie miejscaby się w nich rozwijać i produkować kalogen - wyjaśnił prof.Westergren.
Wszystko wskazuje, że ta metoda zastosowana w InstytucieKarolinskim okazała się skuteczna. Narodzone już dziecko, którejeszcze w łonie matki poddane zostało zabiegowi, rozwija sięnormalnie, pozostając pod stałą kontrolą specjalistów.