Dziesięcioletnia Elisabeth Nemec z Bad Ischl zapaliła 26 listopada w Grocie Narodzenia w Betlejem Światło Pokoju.
Ten symbol pokoju Bożego Narodzenia zostanie przewieziony do Wiednia, a następnie zapłonie w 25 krajach europejskich.
Dziewczynka została "dzieckiem światła pokoju" za to, że uratowała życie swojej matki.
Elisabeth Nemec we wrześniu uratowała życie swojej matki. Na trudno dostępnej alpejskiej hali kobietę użądliła osa powodując szok alergiczny.
Córka wezwało przez telefon komórkowy helikopter ratowniczy, a czekając na niego robiło matce zimne okłady.
Akcję "światła pokoju" z Groty Betlejemskiej zainicjowało w 1986 roku radio Górnej Austrii ORF. Jako symbol orędzia pokoju Bożego Narodzenia jest ono przenoszone do ponad 25 krajów europejskich, również do Polski.
Zwyczaj przyjął się już niemal w całej Europie. Jest już stałym elementem przygotowań do Bożego Narodzenia - z udziałem harcerzy - w ponad 25 krajach Europy, w tym także Polski.
Polscy harcerze, co roku, przyjmują światło od swoich słowackich kolegów na przejściu granicznym w Łysej Polanie.
Harcerze przekazują światło wybitnym osobistościom w całej Europie. W latach poprzednich otrzymali je m.in. Jan Paweł II, Benedykt XVI i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Nicole Fontaine. Już dwukrotnie Światło Betlejemskie płonęło w stolicy Unii Europejskiej - Brukseli.
Polscy harcerze roznoszą światło betlejemskie do szpitali, szkół, domów opieki społecznej, kościołów, urzędów i instytucji w całym kraju.
Akcjom towarzyszą zazwyczaj zbiórki upominków dla dzieci, spędzających święta w szpitalach i domach dziecka, a także dla pensjonariuszy domów spokojnej starości.